Обирай пісні. Визначай переможця

Знову вибори

Чим ближче до виборів, тим більше люди про них говорять. Герої нового освітнього серіалу Українського радіо "Знову вибори" – не виняток. Щоразу після насиченого робочого дня страховий агент Слава повертається з офісу в центрі великого міста додому, в сусідню громаду. Дорогою заходить до місцевої крамнички, де працює знайома продавчиня Ірина Семенівна. Про що б вони не говорили, закінчують, звісно, виборами.

Намагаються розібратися, для чого у новому бюлетені цифри, сперечаються про чесність кандидатів і кандидаток, дивуються, що ремонт школи – це справа місцевої влади, і не знають як діяти, коли стаєш свідком порушення на дільниці.

Над такими питаннями замислюються багато людей, але часто не можуть або лінуються знайти правильну відповідь. Автори проєкту підготували короткі та зрозумілі відповіді на складні запитання про вибори.

Формат серіалу не повністю ігровий. Після короткої сценки, яка лише задає тему розмови, звучить докладне і зрозуміле кожному пояснення. Крім того, більшість епізодів супроводжують короткі історії з громад або опитування мешканців і мешканок різних областей, що дозволяє розширити географію проєкту, бути ближчими до кожного виборця.

Проєкт має на меті підвищити обізнаність мешканців і мешканок сіл, селищ, міст в особливостях виборчого законодавства, стимулювати до активної громадянської позиції, безпосередньої участі в управлінні своєю громадою, нагадати, що кожен або кожна має право не тільки обирати, але і бути обраним або обраною.

Серіал складається із 40 епізодів, які виходять в ефір Українського радіо щодня о 14:50 та 20:50. Кожна серія триває близько 5 хвилин і на конкретних прикладах демонструє, які права та обов'язки має кожен громадянин або кожна громадянка у виборчому процесі. Наприклад, як себе поводити, якщо став свідком порушення, що входить, а що не входить у компетенцію депутатів та депутаток різних рівнів, як свідомо оцінити передвиборну агітацію кандидатів і кандидаток тощо. Фахівці і фахівчині із виборчого права та різних сфер діяльності громад пояснюють з посиланням на конкретні норми закону, як поводити себе у тій чи іншій ситуації, як реалізувати своє право, або що є порушенням виборчого законодавства.

Ролі Слави та Ірини Семенівни у радіосеріалі "Знову вибори" зіграли: відомий український актор Слава Соломка та популярна українська акторка Інга Нагорна.

Серіал стартує в ефірі Українського радіо у жовтні і триватиме до середини листопада.

Спецпроєкт "Знову вибори". За партами в шубах або хто відповідає за тепло у школах?

Місцеві вибори, які пройдуть в Україні 25 жовтня, матимуть визначальний вплив на якість життя місцевих громад. Однак, у суспільстві у досі є плутанина з тим, за що відповідають центральні й місцеві органи влади. Спецпроєкт "Українського радіо" "Знову вибори" береться відповісти на найпоширеніші запитання щодо функціоналу місцевих очільників. Одне з таких питань – забезпечення шкіл теплом.

Спецпроєкт "Знову вибори". Батьки VS місцева влада: хто має фінансувати ремонт дитячих садочків?

Місцеві вибори, які пройдуть в Україні 25 жовтня, матимуть визначальний вплив на якість життя місцевих громад. Однак, у суспільстві у досі є плутанина з тим, за що відповідають центральні й місцеві органи влади. Спецпроєкт "Українського радіо" "Знову вибори" береться відповісти на найпоширеніші запитання щодо функціоналу місцевих очільників. Одне з таких питань – забезпечення шкіл теплом.

Спецпроєкт "Знову вибори". Харчова революція в школах: що має робити влада, дирекція та батьки?

Впродовж останніх років чимало шкіл в Україні розпочали системні зміни в організації харчування школярів. Зокрема, було розроблено новий збірник рецептів, який є у відкритому доступі в інтернеті; в деяких школах розпочали експерименти з організацією харчування за принципом шведського столу. Які кроки має зробити влада територіальної громади щоб реформувати систему шкільної освіти, з’ясовували в ефірі спецпроєкту "Українського радіо" "Знову вибори".

Спецпроєкт "Знову вибори". Зрівняти в правах: що таке гендерні квоти в політиці?

Місцеві вибори, які пройдуть в Україні 25 жовтня, матимуть визначальний вплив на якість життя місцевих громад. Цьогоріч законодавчо закріплене співвідношення жінок і чоловіків в органах влади або місцевого самоврядування. Це дозволяє подолати домінування однієї зі статей. Як гендерна рівність виглядатиме в місцевих радах, розповідає спецпроєкт "Українського Радіо" "Знову вибори".

Спецпроєкт "Знову вибори". Громадський транспорт: від "пекла" до комфортних перевезень

Одна з істотних проблем більшості українських населених пунктів – це низька якість пасажирських перевезень. Мова йде як про мережу маршрутів, так і про графік руху громадського транспорту, а також технічний стан автобусного, трамвайного чи тролейбусного парків. Спецпроєкт "Українського радіо" "Знову вибори" відповідає на найпоширеніші запитання щодо функціоналу місцевої влади. Одне з них – транспортне. Але як саме можна поліпшити якість громадського транспорту?

Спецпроєкт "Знову вибори". "Низькі тарифи": хто формує вартість нашої "комуналки"?

Для кожного українця, особливо в опалювальний період, вкрай важливою є вартість комунальних послуг, яка сплачується щомісяця. Політики, знаючи цю "больову" точку, люблять обіцяти встановлення низьких тарифів, незалежно від того, чи це вибори до парламенту, чи до місцевих рад. То ж хто визначає вартість нашої "комуналки" "Українське радіо" розповідає в спецпроєкті "Місцеві вибори".

Спецпроєкт "Знову вибори". "Шлях до серця батьків лежить через дітей", або Агітація в школах

Під час виборчих кампаній українські політики використовують всі доступні шляхи, аби достукатись до потенційного виборця. Не стали винятком у цій справі й навчальні заклади, зокрема, школи. Чи законно, якщо ваша дитина принесла зі школи "подарунки" від кандидата? І що робити у цій ситуації батькам? Детально про це "Українське радіо" розповідає в спецпроєкті "Знову вибори".

Спецпроєкт "Знову вибори". Кандидати під мікроскопом: як перевірити "обличчя з білбордів"?

Новий Виборчий кодекс, відповідно до якого відбудуться вибори, передбачає голосування за пропорційною системою з відкритими партійними списками. Це означає, що українці голосуватимуть не тільки за партію, яку хотіли би бачити в обласній, районній чи місцевій раді, але й за конкретного депутата цієї партії. У бюлетені навпроти кожної партії буде вписано від п’ятьох до дванадцяти її представників, з-поміж яких можна буде обрати бажаного депутата. Безперечно, це дає ширші можливості для волевиявлення, але також і підвищує відповідальність. Як перевірити біографію кандидатів, їхній майновий стан та минуле? "Українське радіо" в спецпроєкті "Знову вибори" розповідає про низку порталів з відкритими публічними даними, які дадуть можливість дізнатися все про кандидатів у мери чи в депутати.

Спецпроєкт "Знову вибори". Які бюлетені будуть на виборах 25 жовтня і як їх заповнювати?

Місцеві вибори, призначені на 25 жовтня, уперше пройдуть за новою виборчою системою – так званою пропорційною із відкритими партійними списками. Зміна системи голосування призвела й до зміни вигляду частини виборчих бюлетенів. Це означає, що на дільницях виборці матимуть справу як зі звичними бюлетенями, так і з бюлетенями нового зразка. Як у них розібратися, і не розгубитися у кабінці для голосування? Детально про те, як заповнювати бюлетені на виборах 25 жовтня і не помилитися "Українське радіо" розповідає в спецпроєкті "Знову вибори".

Спецпроєкт "Знову вибори". "Не гречкою єдиною": які існують види шахрайства на виборах?

Під час минулих місцевих виборів у 2015 році спостерігачі зафіксували 328 випадків непрямого та 10 випадків прямого підкупу виборців. Поточна місцева виборча кампанія теж не стала винятком. Станом на середину вересня представники "ОПОРИ" вже викрили схему підкупу виборців: у Житомирі містянам пропонували 1150 гривень за копії документів та голос на виборах міського голови Києва, аби потім, за словами спостерігачів, змінити місце голосування по копіях цих документів. То що ж вважається підкупом виборців, які існують найпопулярніші схеми підкупу, а також, яка відповідальність за це передбачена? Детально про це "Українське радіо" розповідає в спецпроєкті "Знову вибори".