Як українських спеціалістів навчають попереджати кіберзагрози з Росії? Експерт про турнір Grid NetWars

Як українських спеціалістів навчають попереджати кіберзагрози з Росії? Експерт про турнір Grid NetWars

Сьогодні в Україні відбудеться навчальний турнір із кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури Grid NetWars. Про те як тренуються експерти з цієї галузі та у який спосіб відбуватимуться кібернавчання, Українське радіо дізнавалося в Ігоря Мельничука, керівника напряму регуляторного сприяння та інституційного розвитку з кібербезпеки проекту USAID "Кібербезпека критично важливої інфраструктури України".

Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації повідомляє про те, що кількість кібератак в Україні зростає. Зазвичай зловмисники розповсюджують шкідливе програмне забезпечення, і об’єктами атак часто стають державні органи та об’єкти критичної галузі. 57 кібератак на держоргани СБУ вдалося нейтралізувати лише впродовж жовтня, — прим.ред. 

"Навчальний турнір із кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури Grid NetWars відбудеться в Україні вперше. Формат NetWars, як мережеві війни, існує понад 10 років. Проте в Україні ми проводимо вперше. За сценарієм змагань турніру Grid NetWars проводиться кібератака на аналітичну компанію, яка генерує та розподіляє електроенергію. Завдання учасників полягає у тому, щоби виявити кібератаку, зрозуміти, у чому вона полягає, вжити заходів з блокування та відновлення роботи інформаційних систем.

Це є змагання "синіх команд", тобто "захисників", — розповів Ігор Мельничук, керівник напряму регуляторного сприяння та інституційного розвитку з кібербезпеки проекту USAID "Кібербезпека критично важливої інфраструктури України".

За словами Ігоря Мельничука, навчання на турнірі проходять 250 експертів та новачків у галузі кібербезпеки. І це лише частина охочих потрапити на Grid NetWars, оскільки відбір був дуже ретельним. Поміж учасників турніру — представники найбільших енергетичних компаній України, які є відповідальними за кіберзахист підприємств, а також комерційних компаній, які працюють у сфері кібербезпеки та надають послуги з захисту критично важливої інфраструктури, і навчальні заклади — університети, інститути, що готують спеціалістів із напрямку "кібербезпека".

"Кібернавчання відбуватимуться з 10 ранку і до 17:00 впродовж сьогоднішнього дня. Програма турніру є вельми насиченою і завдань є чимало. Їх можна виконувати в довільному порядку, чим більше завдань виконано — тим більше балів набрано. Переможців визначатимуть за рейтинговою системою", — зауважив експерт з кібербезпеки.

Також експерт наголошує, що в Україні вже відбувалися серйозні кібератаки. Зокрема на Обленерго у 2015 та 2016 роках, які призвели до відключення електроенергії. Необхідно робити висновки і як слід захищати нашу інфраструктуру: енергетика, питна вода, транспорт, фінансові системи, — ті ключові ланки, які забезпечують життєдіяльність країни. Особливо, враховуючи те, що Україна вже 7 років перебуває у стані війни, а, отже, серйозною є і загроза кібератак, кібервійни зі сторони ворога.

Тому Grid NetWars — наші мережеві війни, є належною підготовкою спеціалістів, у середовищі, близькому до реального.

Фото: REUTERS