Кадровий дефіцит у патрульній поліції: чому співробітники масово звільняються?

Кадровий дефіцит у патрульній поліції: чому співробітники масово звільняються?

У Харкові збільшується кількість звільнень серед патрульних поліцейських. Протягом цього року вже звільнилось близько 100 співробітників. Як заявила начальниця патрульної поліції в Харківській області Альона Стрижак, причиною нестачі кадрів є низька заробітна плата. Більше про те, що відбувається в патрульній поліції України розповів директор Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін.

0:00 0:00
10
1x

Чому зменшився рівень довіри до патрульної поліції 

Коли люди в 2015 році йшли фотографуватися з реформованою поліцією, то вони реагували на красиву картинку, а потім вони отримали свій досвід і побачили, що різниця між оновленою патрульною поліцією та іншою поліцією не така велика, з роками вони взагалі стали майже однакові. Це різні підрозділи одного й того ж міністерства, працюють за одними й тими ж лекалами і там працюють ті ж самі люди. Тому для людей все повернулось на круги своя.

Про ситуацію з поліцейськими

У нас поліція дуже централізований орган, але така ситуація, як в Харкові, є цілком по країні. Навіть недокомплект у Києві ще більший, ніж у Харкові. Харківська ситуація потрапила у медіа, тому що проводилося засідання щодо дорожньої безпеки, до якого було прикуто багато уваги, і таким чином МВС вирішило підняти питання щодо зарплатні, бо зараз вони намагаються просувати підвищення зарплати поліцейським. Тому вони навмисно створили трохи панічні настрої, але це все відбувається з 2016-17 року.  Майже одразу після створення, десь через рік чи через півтора, посипались з патрульної люди, і цей процес не припинявся ані на день. Тому нічого нового в тому немає. По Україні є управління патрульної поліції, де недокомплект ще більший, але у нас патрульна не працює сама. Є ще інші підрозділи поліції, вони один одного прикривають, тому я не бачу такої паніки, що завтра на вулицях почнеться хаос, бо патрульні не вийшли. Все буде працювати не краще і не гірше, як воно працювало до цього. 

Про зарплату поліцейських

Коли алармістські (з англ. тривога, хвилювання — ред.) заклики роздаються від керівництва патрульної, це дуже дивно, бо всі хто в системі, знають, сама зарплата поліцейського — це тільки частина. У них ще є премія, і дуже часто керівник особисто вирішує, кому давати, а кому ні, а також у них є надбавки. Тому той, хто з керівником в добрих відносинах або добре працює, отримує значно більше зарплату. Але це треба змінювати. Для керівника це дуже зручно, але для людей це не підходить і сьогодні є інші пропозиції на ринку праці, тому дуже багато тих, хто йде до патрульної поліції, потім звільняються, бо не бачив там ніякої перспективи. 

Там справді немає перспективи, адже законодавець не дуже квапиться міняти законодавство так, щоб патрульні мали можливість зростати. Якщо сьогодні людина стає керівником райвідділу поліції, то вона може отримати звання підполковника чи полковника, а якщо вона стає начальником підрозділу в патрульній поліції, то там стати полковником майже неможливо, адже там рангів  дуже обмежена кількість. Тому патрульним немає сенсу залишатися, якщо за 6 років існування служби нічого не зробили для цього.

На мою думку, до патрульної немає інтересу у самого керівництва МВС. Бо вони нічого не роблять для того, щоб люди там залишалися. З 2015 року вони просто про патрульних забули. Якщо ви приїдете в середнє управління патрульної поліції, то там дуже мало що змінилося з 2015 року. Зазвичай вони перебувають в приміщеннях колишніх ДАІ, які облаштовують майже за свій кошт. Люди туди приходять і йдуть дуже швидко вже 5 років. І той кадровий склад, який ми зараз втрачаємо — це не ті красиві патрульні поліцейські з вищою освітою, які були в 2015 році. Це вже не найкращі. 

Водночас у поліцейських ненормований робочий день, і понаднормові ніколи не оплачуються. Якщо є масові заходи, вибори та інші події, то ці люди працюють по 2-3 доби. Сьогодні людей не задовольняє працювати безкоштовно добу чи дві понаднормово. 

Про видатки на МВС, закладені в бюджеті-2022 

На Національну поліцію передбачені видатки у розмірі 35 мільярдів 675 мільйонів гривень, а загалом МВС має отримати майже 100 мільярдів гривень. Там точно вистачить на патрульну поліцію. Крім того, патрульна отримає ще допомогу від міжнародних мігрантів. Тобто кошти є, а розпорядитися ними МВС не квапиться. Тому для мене заклики про збільшення зарплати патрульних звучать дуже дивно, бо це можна було зробити давно. Але це вирішить ситуацію.Бо якщо й далі будуть залишати таку систему оплати, коли керівник сам буде визначати, скільки патрульний буде отримувати, то люди будуть звільнятися й не буду туди йти. 

Про ідею Дениса Монастирського щодо демілітаризації МВС 

Я прихильник того, щоб в країні, як у всіх демократіях, працювала система стримувань та противаг. І коли забагато силових важелів сконцентровано в руках однієї людини, то не є добре. Але зараз я бачу, що Монастирський вже не є прихильником цієї і передумав, бо останнім часом він вже про це не згадує. Мені здається, що чим більше буде деконцентрована влада в країні, тобто різні люди будуть управляти різними силовими органами, тим краще. 

Фото: НПУ

Останні новини
Допомагає переживати втрати: Мирослав Кувалдін випустив сингл "До побачення"
Допомагає переживати втрати: Мирослав Кувалдін випустив сингл "До побачення"
"Курський напрямок нам треба тримати до останнього" – розвідник
"Курський напрямок нам треба тримати до останнього" – розвідник
Усе ж таки друзі: Lely45 та Женя Галич представили спільний трек
Усе ж таки друзі: Lely45 та Женя Галич представили спільний трек
З кожним обстрілом відновлення передачі електроенергії по всій території України стає набагато складнішим – Попенко
З кожним обстрілом відновлення передачі електроенергії по всій території України стає набагато складнішим – Попенко
"Ми розраховуємо, що обороноздатність країни зросте" – Дмитро Лазуткін про збільшення бюджету на оборонку
"Ми розраховуємо, що обороноздатність країни зросте" – Дмитро Лазуткін про збільшення бюджету на оборонку
Новини по темі
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
Посвідчення водія, перереєстрація авто та бронювання номерних знаків: які електронні сервіси пропонує МВС
ЮНЕСКО має забезпечити політичну адвокацію будівлі Держпрому в Харкові — архітектор
Ворог атакує, хоча зараз йому доводиться "латати" підрозділи — Тимочко
"Все почалось з радіоконцерту", або яким був перший ефір Українського Радіо