Обирай пісні. Визначай переможця

"200 тисяч відмов": експерт про критерії, за якими держава вирішує, чи призначати субсидію

4.10.2021 р., 13:16

За кілька тижнів в Україні стартує опалювальний сезон, відтак для багатьох українців все актуальнішим стає питання субсидій. Разом з тим, 200 тисяч бажаючих отримати від держави допомогу на оплату комунальних послуг вже не пройшли автоматичну верифікацію. За якими критеріями держава визначає, хто має отримувати субсидії, а хто — ні, та чи призначать автоматично субсидії тим, хто отримував їх минулого року, Українське радіо дізнавалось в директора департаменту соціальної політики Інституту місцевого розвитку Антона Левицького.

"Субсидія не призначається за наявності депозитних рахунків на суму більше 100 тисяч гривень або наявності більше одного житлового приміщення, крім тих, які розташовані в сільській місцевості або непідконтрольній території. Також не дають субсидію при наявності транспортного засобу, з року випуску якого минуло менше 5 років, або наявності двох і більше транспортних засобів, з року випуску яких минуло менше 15 років. Запровадження цих чотирьох критеріїв було очевидним, тому що коштів на субсидії не вистачає. Якщо людина достатньо забезпечена, щоб оплачувати послуги, то не обов'язково їй потрібна субсидія", — розповів Антон Левицький. 

Хоча, за словами експерта, деякі критерії викликають сумнів й уряд змінював частину з них: "У першому проєкті обмеження по депозитах складало 50 тисяч гривень, проте й зараз депозит в 100 тисяч викликає сумніви. Тому що наявність майна, автомобілів враховується протягом 12 місяців, а депозит рахують лише на момент звернення. Якщо Мінфін повідомить, що в когось є депозит сумою більше 100 тисяч гривень, то людина може піти в банк, зняти депозит і принести заяву на субсидію. Відтак страждають банки, тому що люди забирають свої кошти й перекладають їх в склянку банку. Це ризики для людей та негатив для банків".

В ефірі Українського радіо Антон Левицький детально розповів, як отримати субсидію непрацевлаштованим особам та тим, в кого в будинку зареєстровані члени родини, які з ними не проживають.

"Безробітним треба стати на облік в службу зайнятості або працевлаштуватися. Щодо дітей, якщо вони зареєстровані і не проживають в будинку, про це слід вказати в заяві. Якщо дитина проживає в іншому місті, в неї можуть бути документи, які підтверджують, що вона там проживає і працює, або що вона в іншому місці оплачує комунальні послуги. Якщо ж документів у вас немає, то орган соціального захисту надішле до вас інспектора, який це перевірить наприклад, спитавши сусідів. Якщо вони скажуть що дитина з вами не проживає, цього достатньо, щоб призначили субсидію", — пояснив експерт.

Також, як зауважив Левицький, раніше не призначали субсидію особам, член родини яких працював за кордоном. Проте зараз це обмеження скасували: "Наприклад, якщо в сім'ї пенсіонерів є син, який працює за кордоном, то раніше така сім'я не мала права на субсидію. Хоча з точки зору нужденності, родина потребувала субсидій, адже держава не може забезпечити їхнього сина роботою. З травня таким сім'ям субсидії надають". 

Експерт розповів і про тонкощі пролонгації субсидій на наступний рік: "Субсидія призначається на рік: з травня по жовтень. В кого субсидія була в минулому році, вона автоматично призначилася й на наступний опалювальний період. Але є й певні нюанси:  в минулому опалювальному сезоні були так звані грошова й безготівкова субсидії, коли 90 % людей отримали "жив"” гроші, а частина — в безготівковій формі, коли кошти перераховувалися на Ощадбанк, який сам розраховувався за послуги. Тепер цієї форми немає і цим людям субсидія автоматично не призначилася, тому що потрібні банківські реквізити, куди перераховувати кошти". 

"Окреме питання щодо субсидій — це ситуації, коли є борг. В таких випадках субсидія може бути призначена. В людини є два варіанти: оплатити цей борг або укласти угоду про його реструктуризацію. Якщо ж борг накопичився через те, що ви вважаєте, що управляюча компанія не виконує своїх функцій, ви маєте вирішувати питання з усім будинком про заміну такої компанії", — наголосив Левицький. 

Фото: Укрінформ

"200 тисяч відмов": експерт про критерії, за якими держава вирішує, чи призначати субсидію

Новини по темі