Обирай пісні. Визначай переможця

Безпека в інтернеті: чи справді в Україні може з’явитися реєстр заборонених сайтів? Пояснює юрист

12.07.2021 р., 12:41

8 липня член Інтернет Асоціації України Максим Тульєв повідомив на своїй сторінці у мережі Facebook, що начебто Рада національної безпеки і оборони України схвалила остаточне рішення щодо створення реєстру заборонених сайтів. Наступного дня заступник голови комітету Верховної ради України з цифрової трансформації Олександр Федієнко заявив, що РНБО не схвалювала такого рішення. Він зазначив, що при РНБО створили робочу групу з питань захисту інформаційного простору. 8 липня група вже провела установче засідання, на якому учасники дійшли висновку, що питання про створення реєстру та єдиної методики блокування сайтів потребує подальшого опрацювання. Чи може з'явитися подібний реєстр та як він працюватиме Українське радіо розпитало в юриста у сфері IT Антона Тарасюка.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

"Інформаційний простір держави, так само як і її кордони, потрібно захищати від зовнішнього впливу. Кожна з демократичних країн максимально захищається від впливу, наприклад, на свої вибори. Тому захист інформаційного простору є одним з ключових напрямків в цілому, а створення та функціонування нових державних органів – це нормальний і правильний шлях", – висловив свою думку Антон Тарасюк.

Нагадаємо, робоча група з питань захисту інформаційного простору при РНБО має розробити механізм та алгоритм дій для операторів телекомунікацій із виконання закону про санкції та захисту вітчизняного інформаційного простору.

"Механізм є й зараз, адже в нас багато сайтів є під забороною. Оператори телекомунікацій не надають доступ до певних сайтів тоді, коли особа знаходиться на певній території, в нашому випадку, в Україні. З іншого боку, якщо ви вмикаєте VPN, то без проблем заходите на ці сайти, тому що ви кажете оператору, що мовляв знаходиться в іншій точці планети", – пояснив юрист. 

Тарасюк зауважив, що, як зазначається на сайті РНБО, робоча група продумує механізм, знаходячись в діалозі із бізнесом, операторами та всією індустрією: "Вказано, що вони проти політики пропуску в інтернет за "білими списками" та реєстру поганих сайтів".

"Які варіанти будуть розроблені, крім конкретних списків, поки що невідомо. Можливо, буде якийсь робот-паук, який буде дивитись інформацію в інтернеті і, у випадку якщо контент з точки зору машинного інтелекту має загрозу нашим націнтересам, автоматично блокуватиме доступ до неї. Думаю, таке буде через кілька років. 

Проте, з іншого боку, інтернет такий динамічний, що створити копію сайту можна за секунди. Заблокували один сайт – з'явився інший, однак крім продубольованого контенту важливий ще й трафік. Людям потрібно якось дізнатися про цей сайт, щоб туди заходити. Тому блокування сайтів, на яких вже є трафік, буде більш ефективним, але на якому етапі їх блокувати – треба дивитися", – розповів Антон Тарасюк. 

Юрист підкреслив, що контроль з боку держави за всесвітньою мережею є необхідним: "Якщо все дозволено і в наш інформаційний простір втручається будь-хто і будь-як, впливаючи на мізки людей протягом десятиріч, це не ок. Розумний контроль мережі інтернет потрібен не просто тому, що державі хочеться контролювати, а тому що є соціальні загрози і на них потрібно реагувати". 

Разом з тим, як наголосив Тарасюк, забезпечення кібербезпеки – це дорогий процес: "Люди, які вчиняють кібератаки, зазвичай дуже освічені і від них треба вміти захищатися. В нас, думаю, розробку певних систем та їх впровадження покладуть на операторів". 

"Коли вводять нові законодавчі обмеження, що потребують технічних нюансів, зазвичай це покладається на сам ринок", - підсумував Антон Тарасюк. 

Фото: pixabay

Безпека в інтернеті: чи справді в Україні може з’явитися реєстр заборонених сайтів? Пояснює юрист

Новини по темі