Діалоги з творцями (цікавої) Конституції: спецпроєкти Українського радіо до 25-річчя Основного Закону

Діалоги з творцями (цікавої) Конституції: спецпроєкти Українського радіо до 25-річчя Основного Закону

9 червня в ефірі Українського радіо стартує спецпроєкт до 25-річчя Конституції України — серія інтерв'ю з безпосередніми учасниками конституційного процесу. Також з 7 червня в рамках проєкт "Нічна вахта" виходить проєкт "Цікава Конституція", кожен з 15-ти випусків якого покликаний максимально просто і пізнавально розповісти про Основний Закон.

У середу, 9 червня, о 19:10 на UA: Українське радіо стартує спецпроєкт до 25-річчя Конституції України — серія інтерв'ю з безпосередніми учасниками конституційного процесу. 

Народні депутати попередніх скликань, видатні юристи, політичні та громадські діячі згадуватимуть історію ухвалення Основного Закону, аналізуватимуть чвертьвіковий досвід впровадження й дотримання Конституції, обговорюватимуть сьогодення та перспективи конституційного розвитку. 

"Українська Конституція ухвалювалась у дуже складні часи. В парламенті відбувалася справді історична битва за Основний Закон. Депутати працювали без перерви цілу добу, а вранці 28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин Основний закон було ухвалено. Зрозуміло, що конституційний процес на цьому не завершився, він триває увесь час, поки існує держава і розвивається суспільство. Чимало статей Конституції 1996 року стали результатом компромісу і фактично не відображають реального стану речей в економіці й соціальній сфері, інші не знайшли відображення у відповідних законах і суспільній практиці. При цьому всі ці 25 років Конституцію постійно намагаються переписувати й редагувати. Отже, будемо розбиратися, чи навчилися ми жити за Конституцією, які зміни Основного Закону сьогодні потрібні й кому, що передбачає конституційна реформа", — розповідає авторка та ведуча спецпроєкту Світлана Мялик

9 червня о 19:10 проєкт розпочне інтерв'ю зі Степаном Хмарою — одним з авторів Конституції, українським політиком, правозахисником, політв'язнем радянських таборів, народним депутатом I, II та IV скликань. Розмова відбуватиметься у прямому ефірі, слухачі зможуть поставити гостю свої запитання за телефоном (044) 239-62-92 або на номер студійного вайберу: (097) 107-107-9.

11 червня о 18:30 слухачі почують інтерв'ю з Людмилою Денісовою, Уповноваженою Верховної Ради з прав людини. Вона розповість про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні.

В наступних випусках спецпроєкту участь братимуть, зокрема, Володимир Стретович, народний депутат України кількох скликань, ексголова Комітету з питань правової політики і судово-правової реформи, член Конституційної комісії від Верховної Ради України, голова секції з питань судової влади і охорони Конституції (листопад 1994 — лютий 1996 років) та Віктор Шишкін — народний депутат України кількох скликань, український правознавець, перший генеральний прокурор України (1991 — 1993 роки), суддя Конституційного суду у відставці, який за розробку Конституції України отримав звання Заслуженого юриста України. 

Також цього тижня на UA: Українське радіо стартував спецпроєкт "Цікава Конституція", створений командою програми "Нічна вахта". 

"Кожен з випусків обговорює один з 15 розділів Конституції України. У проєкті беруть участь як батьки-засновники Конституції України, так і сучасні фахівці конституціоналісти, політологи тощо. Я сподіваюсь, що наш серіал викличе нову хвилю цікавості до головного документа країни. Бо багато хто з нас часто користується таким словосполученням, але далеко не всі навіть відкривали цю тоненьку книжку під назвою Конституція України", – розповів автор ідеї та керівник проєкту Євген Лесной.

Гостями проєкту "Цікава Конституція" будуть співавтор Основного Закону, депутат кількох скликань Верховної Ради України Іван Заєць, суддя Конституційного Суду України у відставці, депутат ВРУ перших трьох скликань Віктор Шишкін, науковий консультант з правових питань Центру Разумкова, суддя Конституційного Суду у відставці Петро Стецюк, програміст і науковець, відомий захисник української мови Святослав Літинський, заслужений художник України, геральдист Олекса Руденко та інші.

Головним голосом проєкту стала ведуча Марта Мольфар, яка викликає довіру і прихильність багатьох слухачів України. Всі епізоди документального аудіосеріалу створено у форматі особистої розмови Марти зі слухачем. Вона ставить питання в ефірі, рефлексує разом з аудиторією і спілкується з тими, хто був безпосередньо причетний до створення Конституції.  

"Для мене велика честь стати голосом такого важливого проєкту, стати тим образом, через який і відбувається контакт зі слухачем. І хоча в ефірі може скластися уявлення, що я і є єдина авторка-розповідачка, насправді за лаштунками дуже крута команда. Починаючи з тих, хто це придумав і організував – Євгена Лесного та Олексія Вайсмана, і враховуючи всіх, хто працювали і як члени команди, і як волонтери", — зазначила Мольфар. 

"Цікава Конституція" буде виходити в ефір з 7 червня о 14:30 та  о 00:35 в рамках програми "Нічна Вахта".

Перший випуск слухати тутДругий можна послухати тут, а третій - тут.

Фото: Українське радіо

Останні новини
Росіяни штурмують на мотоциклах і замангалених вантажівках — Киричевський
Росіяни штурмують на мотоциклах і замангалених вантажівках — Киричевський
Наказ убити Вакуленка віддали представники ЗС або спецслужб Росії — OSINT-аналітик
Наказ убити Вакуленка віддали представники ЗС або спецслужб Росії — OSINT-аналітик
Курс гривні коливається. Але потрошку — Крамаренко
Курс гривні коливається. Але потрошку — Крамаренко
Військове кладовище почнуть будувати у середині червня – в.о. Міністра у справах ветеранів
Військове кладовище почнуть будувати у середині червня – в.о. Міністра у справах ветеранів
"Єдині вікна" у ЦНАПах, єКабінет, реабілітація та інструменти для розвитку – Порхун про нову ветеранську політику
"Єдині вікна" у ЦНАПах, єКабінет, реабілітація та інструменти для розвитку – Порхун про нову ветеранську політику
Новини по темі
"Єдині вікна" у ЦНАПах, єКабінет, реабілітація та інструменти для розвитку – Порхун про нову ветеранську політику
Збиття російських ракет в українському небі для правомірного захисту не є нападом на РФ ― Гопко
Окупанти втрачають 50-70% техніки ― комбат Федоренко про битву за Часів Яр
Санкції ЄС проти Фрідмана та Авена залишилися ― юристка
На Близькому Сході ненависть довга, але війни короткі — Семенюк про конфлікт Ірану та Ізраїлю