Мобільний додаток

"Леся Українка. 150 імен": 26 лютого стартує мистецький проєкт, присвячений творчості поетеси

24.02.2021 р., 11:42

Цього року відзначається 150 років з дня народження української поетеси, культурної діячки та перекладачки Лесі Українки, яка народилася 25 лютого 1871 року. Ювілейний рік – це добра нагода популяризувати її творчість, позбутися шаблонно-стереотипного сприйняття та актуалізувати творчий спадок. Одним з низки заходів, присвячених Українці, є мистецький проєкт "Леся Українка. 150 імен", який стартує в Києві в Українському домі 26 лютого і триватиме до 8 березня. Про те, що можна буде побачити на заході та як зареєструватися на екскурсії, Українському радіо розповів куратор проєкту Павло Гудімов.

"Ідею проєкту придумали мої друзі – агенція "Postman", які виграли конкурс Міністерства культури і запросили мене головним куратором. Вони знають мою слабкість щодо об’єднання таких тем, як література та мистецтво. Три чи чотири роки тому в Національному музеї я робив великий проєкт, який називався "Енеїда", та був присвячений історії ілюстрування великого твору Котляревського. Вже тоді ми постаралися підійти не за стандартами демонстраційних виставок минулого, а по-іншому осмислити поняття візуальної історії", – розповів Павло Гудімов.

З проєктом, присвяченим 150-річчю Лесі Українки, за словами Гудімова, все набагато складніше, адже в куратора було дуже мало часу на підготовку: "Мене підключили півтора місяці тому, але я взявся з величезним азартом. Леся сама по собі є однією з ікон української культури. І коли ми говоримо про те, як можна десакралізувати цей образ, але не знецінити, в мене виникла ідея розказати про Лесю як про людину: вразливу, трагічну, ніжну. Ми хочемо розказати про моду і побут того часу, про те, що зробили з Лесею після її смерті, про радянську ідеологію, яка  використовувала її як певний революційний меседж".  

"Так само ми хочемо показати творчість художників-шістдесятників, які в своїй творчості неформально підходили до зображення Лесі, її образу", – зауважив Гудімов. 

Куратор наголосив, що проєкт розрахований на величезну аудиторію: буде цікаво й дітям, й дорослим, і літераторам, і тим, хто нічого про Лесю Українку не знає: "Можна буде, наприклад, подивитися, яв Іван Труш в 1900 році написав два портрети Лесі України. Один з них зберігається у Львові в музеї Шептицького, інший – у Національному музеї в Києві. Ці два портрети вперше зустрінуться на цій виставці і відвідувач будуть гадати, який портрет є першим, а який – другим, який оригінал, а який – його  копія". 

"Також ми будемо дивитися на 200-гривневу купюру з колекції Національного банку, яку практично ніхто ніколи не бачив. Буде й кічова продукція з Лесею і твори мистецтва, які, попри 20-50 років, не втратити своєї актуальності", – розповів Павло Гудімов. 

Окремо він зазначив, що вся експозиція буде супроводжуватися текстами, які поділені по розділах, таких як "Особисте", "Образ", "Акценти" з двадцятьма окремими темами про Лесю Українку: "Йдеться, наприклад, про те, як святкували соту річницю від дня народження Лесі Українки: кінохроніка, роботи, плакати. Медіатори будуть розказувати, я буду читати екскурсії. Вже є замовлення на чотири такі кураторські екскурсії, які будуть читатися по вихідних. Це буде моя розповідь про те, як я працював над виставкою: як відбиралися експонатами, як обиралися теми".

"Такі виставки за 30 років не проводилися. Це унікальна подія, яка зібрала мистецькі артефакти та твори зі всієї України. Будуть листи Лесі, її особисті речі, включно з ручкою, якою вона писала. Буде скульптура, живопис, кераміка, фонограф, на який записували голос Лесі. Буде також театральне мистецтво: Влад Троїцький та "Nova Opera" спеціально створили виставу. Окремі глави – це середовище Лесі: Драгоманов, Франко, Труш. Будемо говорити й про її романи. Також неймовірно цікаву літературну програму готує Євген Стасіневич. А весь мистецький проєкт буде супроводжувати Радіо Леся", –підсумував Павло Гудімов.

Наостанок куратор наголосив, що виставка працюватиме за реєстрацією, яка в часи пандемії є дуже важливою: "Одночасно в просторі можуть знаходитись не більше 300 людей. Тому розроблена система реєстрації через інтернет. Якщо ви не користуєтеся інтернетом, можете дзвонити в Український дім і також реєструватися. Кураторські екскурсії будуть лише в суботу та неділю о 14.00 і реєстрація на них вже відкрита. В будні дні виставка працюватиме з 10.00 до 20.00, у вихідні – з 11.00 до 19.00". 

Детальніше про мистецький проєкт можна дізнатися тут.

"Леся Українка. 150 імен": 26 лютого стартує мистецький проєкт, присвячений творчості поетеси

Новини по темі