Обирай пісні. Визначай переможця

Офіс президента: хто на кого більше впливає та як працює апарат президента

10.12.2020 р., 16:44

Як влаштована адміністрація президента, хто на кого впливає, та чому президентові таки варто було з’їхати з Банкової, у ефірі Українського радіо розповідає Сергій Сорока, експерт з державного права.

Програма:
Ведучі:

"Офіс президента, адміністрація президента чи секретаріат президента, не є державним органом. Відповідно до Конституції він є консультативно-дорадчим органом при президентові, який створюється президентом відповідно до бюджету, якщо є кошти на створення такого органу, з метою забезпечення його діяльності. Цей орган немає права формувати ніякої політики державної", – каже Сергій Сорока.

"Якщо поставити запитання нашим урядовцям і політикам, хто формує державну політику, то будуть багато казати, що це президент, його апарат і так далі. Це неправда. Формує державну політику, відповідно до Конституції, Кабінет міністрів України. А в цьому розподілі влади, який зараз є при президентові Зеленському, складається враження, що Кабінет міністрів України є веденим, він не є основним органом, який формує державну політику".

Експерт додає, що "в нашій країні так сталося, що, коли була прийнята Конституція 1996 року, а потім зміни до Конституції 2004 року, фактично, офіс президента розглядається як один із державних органів, і повноваження де-факто є більші ніж навіть в Кабінету Міністрів України. Є ще один міф, який багато працівників офісу президента говорять, що існує президентська гілка влади. Не існує де-юре президентської гілки влади". 

Це словосполучення збереглося ще з часів президента Кучми, коли Україна була президентсько-парламентською республікою. І з тих часів воно залишається. Жоден президент не хоче відмовитися від тих повноважень, які ще були за Кучми. Формально, багато в чому він їх позбавлений, але, в принципі, щодо розподілень повноважень між президентом, парламентом і Кабміном все нормально. Будь-який президент, це не стосується лише Зеленського, а й стосувалося Порошенка, і ще більше Януковича, не хочуть відмовлятися від тих повноважень.

"При Ющенку найбільш впливовим був навіть не голова адміністрації, а його перший помічник Третьяков, який вирішував, який порядок денний президента, кого допускати чи не допускати. Там була така ситуація: при слабкому президентові сильний апарат, принаймні сильніший ніж президент. Взагалі, таких випадків в історії дуже багато, коли свита має часто більший вплив на державницькі рішення, ніж сам керівник чи владика". 

Сергій Сорока додає, що схожа ситуація була й при Петру Порошенку, але тоді хоча б Гройсман грав самостійну політичну роль, а Яценюк тим більше. 

Штат офісу президента близько 400 працівників. Експерт зауважує, що це нормально та небагато. Офіс президента, чи адміністрація президента, це консультативно-дорадчий орган і кожен президент формує команду під себе.

"Керівник не повинен знати все і вміти все. Ознака гарного і успішного керівника – те, яку команду фахівців він збере і наскільки вони компетентні в тих питаннях, які вони будуть розглядати і приймати рішення", – каже Сергій.

Експерт додає: "Президент сам має приймати рішення, він сам має доступ і до ЗМІ, і до інтернету. Не думаю, що вже настільки можна обмежити доступ до інформації президента. Не варто думати, що оточення приймає за президента рішення. Питання, що при тому потоці інформації і складності рішень, які треба приймати, це питання делегування повноважень і роботи команди".

Щодо приміщення, в якому розташувалася адміністрація експерт говорить таке: "Я з самого початку радив переїхати з того приміщення, яке побудоване в сталінські часи в стилі сталінський ампір. Подивіться, які там кабінети, в тому числі президента, з позолотою. Зараз сучасний менеджмент, сучасне правління, вимагає зовсім іншого планування робочих місць і робочого простору. Там все застаріле. Тоді пропонувався Український дім. Це теж не зовсім вдала локація, тому що там кругом дороги, немає внутрішнього двору, але варто було підбирати локацію. Наприклад, завод Арсенал зараз перебудовується активно. Знайти подібну локацію і побудувати в новому стилі абсолютно новий офіс президента було б варто. Якби від цього рішення все таки тоді не відмовилися, а шукали локацію, мабуть, зараз би це місце було вибране, був би проєкт і можна було приступати. Через рік, через півтора можна було б переїжджати. Та ідея, яку вони намагалися реалізувати в Українському домі, з відкритим простором, була б дуже на часі і корисною, якщо офіс президента хоче бути офісом нового типу".

Коли люди закриті в своїх кабінетах немає відчуття єдиної команди. Така проблема є  й на Банковій. 

"Я знаю, що зараз цілий поверх готується під структури, які будуть займатися стратегуванням. Це вже хороша новина, тому що чого в нас в країні на системному рівні немає – це стратегічне планування і стратегування. Це функція, до речі, президента, тому що в нас уряди міняються дуже часто і Верховні Ради переобираються. Якщо президент би взяв на себе ту функцію, яку зараз ніхто не виконує, то це було б дуже добре", – додає експерт. 

"Це перший рік роботи президента на своїй посаді і, звичайно, це був рік адаптації. Зараз вже президентові треба робити висновки з тих помилок, які були в менеджменті та управлінні за цей рік зроблені. І робити висновки щодо подальшої організації власної роботи, власного апарату і власної команди", – підсумовує Сергій Сорока.

Фото: УНІАН

Офіс президента: хто на кого більше впливає та як працює апарат президента

Новини по темі