Мобільний додаток

"Цей опалювальний сезон буде складним" — Олександр Сергієнко про проблеми, які постали перед українцями

23.10.2020 р., 13:00

Україна розпочала опалювальний сезон з рекордними запасами газу та вугілля, про це під час свого звернення до народних депутатів заявив Президент України Володимир Зеленський. Якщо порівнювати з 2019 роком, то на сьогодні вугілля на складах накопичено майже на 80% більше, ніж минулого року, а блакитного палива — на третину. Та чи це гарантує безпроблемний опалювальний сезон? Пояснив в ефірі Українського радіо директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко.

Про те, яким буде опалювальний сезон 2020-2021 рр

Цей опалювальний сезон буде складним. Немає чим хвалитися. За запаси вугілля і газу треба дякувати природі, а не Уряду чи особисто Президенту. Запаси залишилися з минулого року, адже зима була теплою. "Нафтогаз" закуповував дешевий газ, забив всі сховища під зав’язку. А тепер були заяви Коболєва, голови підприємства, що вони будуть орієнтуватися на європейські ціни, а так, як завжди в опалювальний сезон, ціна газу зросте. Виходить так, що купили дешевий газ, а нам будуть продавати його задорого. Відповідно і централізоване опалення буде дорогим. Це якось парадоксально виглядає. Чому сезон буде складним? Багато людей втратили роботу, багато бізнесів закривається, тому ті борги, які спостерігалися у попередні роки опалювальних сезонів, будуть зараз лише посилюватися. Заборгованість буде збільшуватися.

Про заборгованість в Україні

Підприємства "Теплокомуненерго" дійсно мають величезну заборгованість перед "Нафтогаз", вони не заплатили за газ, використаний у минулому році. І це ставить "Нафтогаз" у неприємну ситуацію, а бізнес відносини порушуються. "Нафтогаз" називав 50-60 підприємств, які мають величезну заборгованість. Тому він має повне законне право не укладати угоди на постачання газу з цими "Теплокомуненерго", але це може зірвати опалювальний сезон. Уряд намагається розрулити цю ситуацію з політичних мотивів і зробив хитромудре розділення: газ, який іде на виробництво електрики, і газ, який іде на виробництво тепла. Але це, вибачте, курям на сміх. Тому що на теплоцентралях, а це підприємства, які виробляють одночасно тепло і електроенергію, спалюється один і той же газ, немає там двох труб. Газ виробляє пару, яка йде на турбіну, генерується електрика, а потім, щоб не викидати цей пар в атмосферу, його пускають на рекуперацію, тобто нагрівають теплоносій. І розділення це абсолютно штучне. Зрозуміло, що це прийомчик бюрократичний, замилювання очей. Імовірно, треба копати глибше, дивитися чому виникає проблема заборгованості. Першоджерело — очевидно — населення. Чому виникає заборгованість, тому що рівень тарифів неадекватний до рівня доходів населення. Цю проблему треба розв’язати. Це якесь замкнене коло: люди не здатні платити, "Теплокомуненерго" не розраховується з "Нафтогаз", а він найбільший платник в бюджет, не надає кошти державі. Потім в державному бюджеті не вистачає грошей на освіту, охорону здоров’я, оборону, на всі інші необхідні видатки. Треба кардинально переглядати весь цей ланцюг взаємовідносин.

Про вирішення питання з перегрівом і переохолодження житла в опалювальний сезон

Єдине нормальне вирішення цієї проблеми — встановлення регуляторів на кожну батарею в багатоквартирних будинках, встановлення лічильників тепла. Але цим треба займатися системно, це не така проста річ. Адміністративно вмовити 100% квартир у будинку встановити лічильники —  це складне завдання. Але якщо його вирішити, то вся ця проблема знімається. Якщо вам жарко, то перекриваєте батарею і не платите, якщо холодно — відкручуєте більше. Частково можна вирішити проблему, встановивши на будинок індивідуальний тепловий пункт. Це автоматика, яка працює в залежності від температури зовнішнього повітря на окремий будинок. Має бути хтось, хто буде за цим наглядати, крім того ці пункти треба періодично ремонтувати, а це певні витрати, які лягають на мешканців цього будинку. Я знаю приклади в Києві, коли встановлювали такі пункти, а потім вони ламалися і люди від них відмовлялися, щоб знову перейти на централізовану систему опалення.

Про проблеми, які виникають під час запуску опалювального сезону

Хочу попередити, що перші два-три тижні є найбільш складними в опалювальному  сезоні. Тому що попри всі перевірки високим тиском, саме в цей період відбувається найбільше число проривів. Всі мережі в усіх великих містах зношені. І поки що немає світла в кінці тунелю, бо Уряд на займається програмою модернізації теплових мереж, яку необхідно започаткувати в Україні. Єдиним винятком є Київ, де два роки поспіль відбувається системна заміна тепломереж. За цей час витратили 210 мільйонів. І є надія, що така системна робота за кілька років дозволить поліпшити ситуацію. 

Фото: pixabay

"Цей опалювальний сезон буде складним" — Олександр Сергієнко про проблеми, які постали перед українцями

Новини по темі