Мобільний додаток

Які небезпеки несе створення штабу з протидії біологічним загрозам під головуванням президента? Пояснює аналітик

22.10.2020 р., 22:20

У вівторок на сесійному засіданні Верховної Ради України народні депутати ухвалили заходи боротьби з коронавірусом, якими рекомендували створити штаб з протидії біологічним загрозам при президентові України. Як зазначила голова фракції політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" Юлія Тимошенко, представляючи документ та ініціативу, створення Національного штабу підтримали фактично усі фракції парламенту. Голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я нації, медичної допомоги та страхування Михайло Радуцький з фракції "Слуга народу" зазначив, що комітет підтримав постанову, але з певними зауваженнями. Які загрози може нести створення такого органу Українському радіо розповів аналітик Центру спільних дій Олег Савичук.

"Тут може бути проблема, пов'язана з тим, що, по-перше, постанова, яку проголосували – це не закон. Це швидше рекомендація для президента і певні зобов'язання для Кабміну щось вчинити. Але при цьому відповідальності вони не несуть: президент в принципі не несе відповідальності, а Кабмін несе політичну відповідальність, адже в разі чого народні депутати можуть відправити його у відставку. Але для цього знову ж таки треба зібрати необхідну кількість голосів і відповідне рішення проголосувати. Відповідно, незрозуміло, яким чином будуть реалізовуватись ці рішення", – розповів Олег Савичук.

По-друге, за словами аналітика, виникає питання, чому Національний штаб протидії біологічним загрозам створює президент: "Якщо це орган, який утворює президент, то він не може виходити за межі повноважень самого президента. Тобто він не може забезпечити ефективну безоплатну діагностику, безкоштовні тести, стале функціонування екстреної медичної допомоги. Це все питання до Кабінету міністрів, прем'єр-міністра, міністра охорони здоров'я. Відповідно, питання, чому орган створює президент, а не прем’єр і уряд, які мають і інформацію, і гроші, і повноваження виконувати відповідні завдання".

"В нас вже є певна суперечність на рівні Конституції, коли існує уряд і паралельно існує Рада національної безпеки та оборони, яка де-факто є другим урядом. Тому, якщо і створювати відповідний національний штаб, який дублюватиме повноваження Кабміну і завдання, які має виконувати Міністерство охорони здоров'я, то питання, чи це не призведе до ще гірших наслідків", – висловив свою думку Савичук. 

Аналітик Центру спільних дій наголосив, що створення такого органу при президентові України містить в собі принаймні дві загрози: "По-перше, ніхто не буде знати, чиї рішення виконувати, а по-друге, в будь-який момент може знайтися хтось, хто може оскаржити відповідне рішення про утворення Нацштабу відповідно до Конституції і насправді матиме рацію. Адже завдання, які парламент хоче, аби виконував нацштаб, має виконувати уряд".

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила постанову про заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, якою, зокрема, рекомендувала президенту утворити Національний штаб протидії біологічним загрозам, а уряду – передбачити фінансування потреб медицини. 

Цей штаб матиме низку завдань, зокрема: запроваджує Всеукраїнську багатоканальну телефонну лінію для людей із симптомами або хворих; має забезпечує ефективну безоплатну діагностику та тестування на коронавірусну хворобу; повинен створити умови для лікування в амбулаторних умовах через відновлення невідкладної медичної допомоги – медичних бригад мінімального складу; має покращити забезпеченість екстреної медичної допомоги та медпрацівників загалом та забезпечити підтримку хворих на самоізоляції тощо.

Кабінет міністрів має впродовж двох тижнів подати Верховній Раді проєкт закону щодо мінімального об’єму безкоштовної соціальної реклами у ЗМІ та порядку її розміщення на час епідемії, програму розбудови державної регіональної мережі вірусологічних лабораторій з загальною потужністю понад 100 тисяч досліджень на добу та проєкт змін Бюджетного кодексу щодо розширення можливості місцевих бюджетів з фінансування утримання та розвитку закладів охорони здоров’я та соціального забезпечення тощо.

ФОТО: Суспільне

Які небезпеки несе створення штабу з протидії біологічним загрозам під головуванням президента? Пояснює аналітик

Новини по темі