Мобільний додаток

Чому не проводять вибори на підконтрольних Україні територіях Донбасу? Пояснює експерт

23.09.2020 р., 17:47

8 серпня Центральна виборча комісія на підставі висновків Донецької та Луганської військово-цивільних адміністрацій встановила неможливість проведення 25 жовтня перших місцевих виборів у вісімнадцяти територіальних громадах. Пізніше комісія знову звернулася до адміністрацій, а такод командувача Об’єднаними сил, ЗСУ, Нацполіції та РНБО з проханням уточнити інформацію про безпеку на цих територіях. Адміністрації відповіли, що вибори неможливо провести в десяти громадах Донецької області та восьми громадах Луганської області. Відтак член ЦВК Павло Любченко повідомив, що рішення щодо не проведення місцевих виборів у вісімнадцяти громадах Донбасу на підконтрольних територіях ЦВК переглядати не буде. Чому на підконтрольних територіях Донбасу місцеві вибори таки не проводять та коли чекати їх проведення Українське радіо розпитало в аналітика громадянської мережі "Опора" Олександра Клюжева.

"Для нас така позиція ЦВК очікувана, оскільки комісія в цій ситуації зробила все, що могла. Кінцеве рішення по суті залежить від висновків військово-цивільних адміністрацій: було повторне звернення комісії і якщо військово-цивільні адміністрації не переглянули своє рішення, то ЦВК теж не має підстав змінювати попереднє рішення про неможливість проведення виборів у 18-ти громадах" – розповів Олександр Клюжев. 

За його словами, ключова передумова для такої ситуації – це, безумовно, законодавство, яке не передбачає обов’язку військово-цивільних адміністрацій щось пояснювати чи обгрунтовувати: "Є висновок, в ньому посилаються на безпекові ризики, на складну суспільно-політичну ситуацію і на підставі цього вибори не будуть проведені в громадах, які охоплюють 475 тисяч виборців".

"Перша ключова проблема тут: чи виборцям повідомили і обґрунтували, чим безпекова ситуація в їхніх громадах відрізняється від парламентських виборів 2019 року. Якщо ситуація кардинально погіршилась, тоді громадяни мають отримати дії органів влади, правоохоронних органів щодо забезпечення їхньої безпеки в різних сферах суспільного життя. Не може такого бути, що безпека погіршилась тільки для виборів, а для всіх інших вимірів суспільної активності вона залишилась такою самою. Про додаткові заходи в інших сферах безпеки ми нічого в цих громадах не чули. Оскільки ніхто нічого не пояснює конкретно і є лише посилання на загальні виклики, то довіра до рішення військово-цивільних адміністрацій є низькою", – наголосив експерт. 

Також, підкреслив Клюжев, не використовується досвід проведення попередніх виборів під час ухвалення такого рішення: "Вибори 2019 року в більшості цих громад відбулися спокійно і я, як представник спостережної організації, можу сказати, що вони нічим не відрізнялися від виборів на інших територіях і були типові для всієї країни порушення. Додаткових викликів тоді ми не зафіксували. Тому таке враження, що ми політичний виборчий процес на цих територіях перезавантажуємо кожен раз по-новому з новими оцінками і підходами". 

"Питання виборів та безпеки не може бути відірвано від інших сфер. Якщо в нас там є масові заходи, розважальні концерти, повноцінно працює соціальна та освітня інфраструктура, то виникає питання, чому люди нібито живуть в небезпечних умовах. Виходить, що вони ходять в небезпечних умовах на масов ізаходи. Тут є багато питань", – констатував аналітик мережі "Опора".

Олександр Клюжев зазначив, що наразі Україна має дуже неідеальну ситуацію з виборами на Донбасі: "Вибори на підконтрольних територіях були призначені, потім виявилися безпекові ризики, які унеможливлюють проведення цих виборів. Немає чітких критеріїв визначених, чому вони не можуть бути проведені, але з формальної точки зору не було факту офіційного їх перенесення. Тому зараз питання не в постанові ВРУ, а в законі про вибори, Виборчому кодексі та законі про військово-цивільні адміністрації. Треба терміново чітко встановити критерії, процедури, підстави визначення факту неможливості проведення виборів". 

"І ще більш важливо – треба на рівні закону визначити підстави перегляду цього рішення і проведення цих виборів на територіях, де вони не відбулися 25 жовтня. Якщо треба враховувати негативну динаміку ситуації, тоді ситуація може й покращитись, тим більше в нас дотримується режим тиші і таке інше. Тому зараз проблема ще й тому, що фактично невідомо, коли ці вибори будуть проведені", – підсумував Клюжев.

ФОТО: Українська правда

Чому не проводять вибори на підконтрольних Україні територіях Донбасу? Пояснює експерт

Новини по темі