Обирай пісні. Визначай переможця

Заробітки в Польщі: яка ситуація із виїздом на роботу? Коментує експерт

21.09.2020 р., 13:07

Пандемія коронавіруса кардинально змінила образ польського ринку праці, адже донедавна значну робочу силу там становили українські громадяни. Згідно із статистикою польської прикордонної служби, з 15 березня по 15 травня з Польщі до України повернулось понад 235 тисяч наших співвітчизників. Не всі з них були трудовими мігрантами, проте зараз польська економіка відчуває нестачу робочої сили, яку раніше заповнювали саме українці. Уповноважений з питань малих та середніх підприємств Адам Абрамович звернувся до віцепрем’єрки Польщі Ядвіги Емільович з проханням скасувати карантин для працівників зі Східної Європи, зокрема, й з України. Детальніше про україно-польські відносини на ринку праці та те, чи можуть українці вільно виїжджати на роботу до Польщі Українському радіо розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

"Нестачу українців відчувають ті сфери, які раніше в великій мірі затребували українську робочу силу. Йдеться про сільське господарство, будівництво та сферу переробної промисловості", – розповів Василь Воскобойник. 

За словами експерта, проблема полягає не лише в тому, що українці в меншій мірі стали зараз їхати до Польщі: "Вона полягає в демографічній кризі, яка є зараз і в Україні, і в Польщі, і в інших європейських країнах. Кількість працездатного населення постійно скорочується і це процес, з якого немає іншого виходу, як залучати знову і знову трудових мігрантів. Фактично, кількість українців, які будуть виїздити працювати до Польщі, теж буде скорочуватися через те, що в нас скорочується чисельність працездатного населення". Крім того, "до початку карантину можливо було приїхати і на місці шукати роботодавця. На сьогоднішній день будь-яка людина, яка їде за кордон, повинна мати запрошення від роботодавця або робочу візу. А на кордоні потрібно заявити про місце обсервації, де буде знаходитися українець. Якщо він цього не зробить, його не пустять через кордон", – наголосив Василь Воскобойник. "

"Проходження карантину це обов'язкова умова зараз. Ще місяць тому це було не менше, ніж 14 днів, а потім змінили на 10 днів. Фактично ці 10 днів українець повинен відбувати на карантині за свої власні гроші і він не може відразу приступити до роботи. Звісно, в деякій мірі це обмежує бажання людей їхати працювати за кордон", – пояснив Воскобойник. 

Після десяти днів карантину, як зауважив далі експерт, людина проходить медичний огляд, після чого починається весь процес легального працевлаштування: "Тому фактично весь процес триває 14 днів. Це викликає обурення й з боку роботодавців, які запрошують українців до себе. Адже зазвичай саме роботодавці забезпечують приміщення, в якому людина буде проходити обсервацію. Щоправда  оплачується це приміщення за рахунок робітника, бо невідомо, хвора людина чи здорова, приступить до праці чи ні". 

Насамкінець експерт підсумував, що хоча навесні й спостерігався відтік українців з Польщі, за травень та червень в Польщу в’їхало не менше як 200 тисяч людей: "Процес повернення відбувається постійно, бо люди не можуть заробити достатньо грошей в Україні. Все більше українців намагається влаштуватися в Польщі, зокрема, у сфері переробної промисловості або десь на заводах".

Нагадаємо, 2 вересня Рада міністрів Республіки Польща зменшила кількість днів обсервації для осіб, які приїжджають в країну, з 14 до 10 днів. 

Фото: Pixabay

Заробітки в Польщі: яка ситуація із виїздом на роботу? Коментує експерт

Новини по темі