Мобільний додаток

Як COVID вплинув на український товарообіг. Пояснює економіст

14.09.2020 р., 17:50

З початку року до 1 вересня товарообіг України склав 64,25 млрд доларів. Це на 9,7% менше, ніж за вісім місяців 2019 року. Старший економіст центру економічної стратегії Дмитро Горюнов проаналізував, наскільки важкою для української економіки стала коронакриза.

Програма:
Ведучі:

Як повідомляє Державна митна служба, з нового року до березня 2020-го в Україні імпортували товарів на більш 33,3 млрд доларів. У порівнянні з аналогічним періодом 2019 року, імпорт зменшився на 4,7 млрд доларів. Експортували з України на 30,9 млрд доларів (зменшення склало 2,2 млрд доларів). Сальдо товарообігу негативне – 2,4 млрд доларів.

Серед найбільших країн, з яких імпортували в Україну: Китай – 5,1 млрд доларів, Німеччина – 3,2 млрд доларів і Росія – 2,9 млрд доларів. Найбільше імпортували в Україну: палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки – 5,1 млрд доларів; машини, обладнання і механічні пристрої – 3,7 млрд доларів; електричні машини і устаткування до них, аудіо та відеоапаратура – 3,3 млрд доларів.

Попит українців на імпортні товари скоротився сильніше, і це добре, вважає старший економіст Дмитро Горюнов: "Це означає, що підприємства працюють, люди отримують зарплати, платять податки. А зменшення сальдо означає менший тиск на обмінний курс".

Експортували найбільше в Китай – на 4,3 млрд доларів, до Польщі – на 2 млрд доларів, Росію – 1,8 млрд доларів. Причому, говорить експерт, в торгівлі з деякими країнами спостерігалося зростання. "Рази в 2 виросли наші поставки до Південної Кореї та до Китаю. Це вперше вивело Китай у лідери серед покупців нашої продукції. До цього лідерами були Росія, Польща та Туреччина. Падіння по тій же Росії, а також по окремим країнам ЄС".

У трійку найбільш експортованих з України товарів відносяться: зернові – на 5,9 млрд доларів; чорні метали – на 5,2 млрд доларів; соняшникова олія – на 3,4 млрд доларів. Товарообіг в Україні падає на тек різко як демонструє світова торгівля, каже Дмитро Горюнов. "Прогнозувати (подальший розвиток подій в економіці – ред. ) важко, але у нас експорт та імпорт падає не так як світова торгівля. Якщо у них перший квартал - 5%, то другий - 27. У нас експорт не змінився, імпорт скоротився лише на 3% в першому кварталі, в другому ці процеси прискорилися, експорт скоротився на 13%, імпорт на 25, але це ще не 27. Ми краще спрацювали, через товарну структуру, адже, основная стаття, постачальником якої є Україна, – це аграрка, а люди будуть їсти завжди". 

Також економіст вважає, що Україну навряд чи знову чекає локдаун, адже "страх втратити дохід більший, ніж страх захворіти на коронавірус". Повальні заборонні заходи негативно впливають на країну, тому, переконаний Горюнов, немає сенсу вводити загальноукраїнський карантин, якщо можна посилити заходи в окремих регіонах. 

Фото: УНІАН 

Як COVID вплинув на український товарообіг. Пояснює економіст

Новини по темі