Мобільний додаток

Опозиційні політики не хочуть сваритися з Росією – Тарас Семенюк про специфіку протестів у Білорусі

25.08.2020 р., 11:00

Чому білоруси не мають наміру змінювати геополітичний курс країни та на що може перетворитися протестний рух без політичного лідера в ефірі Українського радіо розповідає аналітик, журналіст-міжнародник Тарас Семенюк.

25 серпня 29 років тому Білорусь проголосила незалежність від СРСР  декларації про державний суверенітет від 27 липня 1990 року було надано статус конституційного закону. Слід зазначити, що на державному рівні цю дату не відзначають з 1994 року, коли на посаду президента вступив Лукашенко. Натомість День Незалежності відзначається в день вигнання нацистських загарбників із Білорусі. Як цей день сьогодні сприймають у Білорусі пояснює Тарас Семенюк: "Зараз білоруський народ має особливий час  це народження нової нації і народження самоусвідомлення, тому що суверенітет і нація завжди будується на усвідомленні того, хто ти є і для чого ти в світі живеш. Класичні авторитарні режими нав’язували певну  ідею правил і порядків, які були вигідні саме їм і там не зважали на певні національні інтереси. Зараз усе це виливається в Білорусі в проект Союзної держави  з РФ. Це нафталінова спроба відновити те, що було колись в минулому".

На питання, чим відрізняється Революція Гідності в Україні від протестів у Білорусі та як довго вони триватимуть без  політичного лідера експерт зазначає: "Без лідера будь-який протест перетворюється на масу, яка діє за принципом колективної емоції. І такі рухи ненадовго. Вони втрачають динаміку, або переростають в погроми. Для того, щоб вони переростали в щось інше повинні бути певні подразники. Передумов для припинення протестів на разі немає. Опозиція потрохи починає формувати свій політичний порядок денний в своєму координаційному центрі. Йдеться про зміни правил гри в країні загалом. Різниця білоруського майдану і Революції Гідності в Україні полягає в тому, що шість років тому в України забрали можливість рухатися в проєвропейському напрямку. В Білорусі дещо інша ситуація. Вони не говорять про те, що вони розвертаються від Росії і йдуть у Європу за асоціацією. Опозиційні політики заявляють, що не хочуть сваритися з Росією, адже 50% економічних зв’язків у них саме з РФ. Тобто вони не виступають за зміну геополітичного курсу країни, а виступають за зміну правил гри. Це означає свободу, вільні  вибори і демократію. У цьому є квінтесенція переродження білоруської нації. Білоруси повертаються до своїх коренів, які Лукашенко обрубував їм останні 26 років".

На фото Тарас Семенюк

Опозиційні політики не хочуть сваритися з Росією – Тарас Семенюк про специфіку протестів у Білорусі

Новини по темі