Мобільний додаток

Про зміни у виборі системи оподаткування та чому підняття мінімальної заробітної плати є поганим для економіки – Ілля Несходовський

17.08.2020 р., 12:44

Від сьогодні, 17 серпня, після впровадження оновленого програмного забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, планується запровадити можливість обрання спрощеної системи оподаткування для бізнесу. Це можна буде зробити шляхом заповнення відповідних сторінок заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб. Така ж можливість обрання системи оподаткування безпосередньо під час реєстрації бізнесу. Кому це полегшить життя та як вплине на українську економіку підняття мінімальної заробітної плати, яке планується на 25 серпня, Українському радіо розповів директор інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

"Раніше, коли ви реєстрували підприємство, ви могли подати додаткову форму, в якій би зазначалося, що ви обираєте, наприклад, спрощену систему оподаткування. Це так само спрацьовувало, просто трохи пізніше: треба було почекати один день і вас вносили в реєстр як платника єдиного податку, залежно від того, яку форму ви обирали. 

Зараз зміни полягають в тому, що додаткового документу подавати не потрібно. Ви визначаєтесь одразу, коли подаєте заяву на реєстрацію підприємства. Я би не сказав, що це кардинальна зміна, хоча, звичайно, це зручніше", – розповів Ілля Несходовський. 

За його словами, в прийнятому законопроєкті є багато інших корисних речей, наприклад, скасування ведення книги обліку доходів і витрат: "Раніше, навіть якщо ти подав заяву на реєстрацію ФОПом, то ти все одно мав поїхати до податкової, купити цю книгу в паперовому форматі, надати її в податкову для реєстрації, потім приїхати на наступний день або через декілька ще раз і отримати її назад із штампом та підписом. Потреби в цій дії не було і тепер вона фактично скасована. Закон визначає, що підприємець вирішує сам зручно йому вести книгу чи просто табличку в Excel. Проте це не звільняє підприємця від того, що при потребі він має подати, коли буде перевірка, таку інформацію". 

Несходовський звернув увагу, що економіка України після тривалого карантину, пов’язаного з Covid-19, зазнала суттєвих втрат: "Під час карантину економіку зупинили: люди не отримували заробітну плату або отримали в значно меншому розмірі. Це суттєво вплинуло на їхні доходи. Через це зараз суттєво впали продажі: в деяких сегментах до 40-60 %. Як результат, ми не маємо тих доходів, не можемо платити ту саму заробітну плату. Тому деякі банкрутують і закривають свої підприємства, деякі – вкладають свої кошти, щоб пережити ці складні часи".

"Позитивом є те, що більшість людей поїхали відпочивати Україною і це дало певний поштовх, щоб бізнес міг відновити обсяги, які були втрачені", – підкреслив експерт. 

"Проте не треба забувати, що в нас зростає кількість хворих і, як результат, можливі додаткові обмеження в окремих регіонах, що також вплине на бізнес. Тому зараз складна ситуація, яка у вересні буде ще складніша. Уряду зараз треба приймати рішення, аби запустити економіку, підтримати платоспроможний попит, надавати допомогу населенню, підприємствам. Бо зараз говориться про кроки, які робляться, але не про їхні результати", – розповів Ілля Несходовський. 

В цьому контексті експерт висловив критичні зауваження до ініціативи підвищити мінімальну заробітну плату до 5 тисяч гривень, за яку парламент може проголосувати 25 серпня: "Влада зараз вирішила діяти не шляхом створення сприятливого бізнесклімату, коли б роботодавець сам прагнув підвищувати заробітну плату. Депутати вирішили піти адміністративним шляхом, при цьому, що 95 % всього населення цього ніяк не відчує, адже більшість отримує вище мінімальної заробітної плати. Проте, якщо зараз цей неправильний крок не буде мати суттєвого ефекту, адже підвищення складає всього 277 гривень, то в наступному році це буде катастрофою. В результаті цього рішення кожен українець буде платити більше податків, адже люди володіють нерухомістю, а податок на неї вираховується від мінімальної заробітної плати. Більше податків платитимуть й підприємці, наприклад, 3 група, чиє оподаткування також рахується від мінімальної заробітної плати. Також збільшиться й ЄСВ. Життя українців від цього не покращиться".  

"Підняття заробітної плати має відповідати інфляції та зростанню економіки. А у нас падіння економіки та мінімальна інфляція. Відтак підняття збільшить тіньову економіку, тому що бізнес буде думати, як не платити цей податок. Ми гасимо економічні процеси в країні", – підсумував Ілля Несходовський.

ФОТО: pixabay

Про зміни у виборі системи оподаткування та чому підняття мінімальної заробітної плати є поганим для економіки – Ілля Несходовський

Новини по темі