Мобільний додаток

Лукашенко готувався до українського сценарію, а все йде за гонконгським – експерт

12.08.2020 р., 21:21

Протести в Мінську проходять подалі від центру, багато білорусів протестує у регіонах: Гродно, Брест, Могильов, у невеликих містах областей. Тому протистояння може затягнутися надовго, вважає виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.

Впродовж 3-х днів протестів у Білорусі затримано 6 тисяч людей, серед них – 9 українців, яких вже відпустили. 200 людей поранено. Під слідчими ізоляторами збираються родичі затриманих та зниклих безвісти. Натомість, чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко зібрав нараду, де заявив, що на потести ходять безробітні: "Основа всіх цих так званих протестувальників - люди з кримінальним минулим і сьогодні безробітні. Немає роботи, значить, "гуляй, дядьку, по вулицях і проспектах". Тому я по-хорошому прошу і попереджаю всіх: влаштуватися на роботу тим, хто не працює".

"Те, що відбувається в Білорусі, проходить не за українським сценарієм. А Лукашенко готувався саме до українського варіанту, Майдану і штурмів. А тут відбувається гонконгський сценарій. Це протистояння може тривати довго", – коментує події в Білорусі в ефірі Українського радіо виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.

Політолог наводить аргументи, чому попередній результат виборів у сусідній країні може не відповідати дійсності: "Виходить так, що за Лукашенка не вийшли ті люди, які його підтримували. Є така політична категорія: коли є перевага 80 на 20 відсотків, такі масові протести неможливі. На захист Лукашенка виступають лише силовики. Це говорить про те, що вибори сфальшовані".

Ще на користь цієї тези, на думку Леонова, є факт страйків на підприємствах. "Інформація про страйки, на які вийшли робітники, серйозно вдарить по економіці, по-перше. А, по-друге, спростовує тезу Лукашенка про те, що він переміг на виборах. Найбільші білоруські підприємства демонструють те, що вибори були сфальшовані".

Те, що основна опонентка Лукашенка Тихановська виїхала з Білорусі й закликала протестувальників не виходити на вулиці, вже не вплине на подальшу долю протестів, вважає експерт: "І жорстокість силовиків, і акції, які вже йдуть. Тихановська не є політиком, вона стала тим важелем, на який сперлося білоруське суспільство, щоб сказати ні Лукашенку".

На його думку, Білорусь демонструє, наскільки вона втомилася від чинного президента: "Суспільство готове зробити будь-що, щоб його змістити. А він готовий на будь-які дії, щоб залишитися при владі".

Політолог припускає, що президент Білорусі може "втриматися на багнетах", але всередині країни легітимності вже не буде. "Це відповідає російському сценарію, навряд чи Лукашенко може спиратися на лояльність народу. Посилиться тиск з боку Росії, щоб посилити інтеграційні процеси", – зазначає Леонов .

Але як далі розгортатимуться події, експерт прогнозувати не береться. "Прогнози в цій ситуації, коли реакція силовиків виходить за межі людського, річ невдячна", – додає він. 

фото - TUT.BY

Лукашенко готувався до українського сценарію, а все йде за гонконгським – експерт

Новини по темі