Мобільний додаток

Прозоро і по-новому: як змінився порядок оренди державного майна

22.06.2020 р., 20:51

3 червня 2020 року Кабмін затвердив порядок передачі в оренду державного та комунального майна і визначив державне підприємство "ProZorro.Продажі" адміністратором електронної торгової системи. Більше про це в ефірі Українського радіо розповів перший заступник голови Фонду державного майна Леонід Антоненко.

"Нові правила еволюціонують умови, на яких працює оренда не лише державного, а й комунального майна. Комунальне майно ─ це навіть більша частка публічного майна, яке передається. І за рік ми побачимо, яку частку ми маємо від держави, а яку від муніципалітетів. Для людей, які користуються цим майном, це не дуже суттєво. Але процедури можуть драматично різнитися залежно від того, чиє це майно", ─ зазначив Леонід Антоненко.

Антоненко зауважив, що після того, як були оприлюднені нові правила, стара система припинила працювати.

"До 1 липня ще можливо продовжити старі договори без аукціонів. А з 1 липня, навіть якщо у вас є договір оренди, коли ви у держави чи місцевих громад щось орендуєте, то продовження таких договорів буде відбуватися лише на електронних аукціонах "ProZorro.Продажі", ─ сказав він.

Перший заступник голови Фонду державного майна додав, що сьогодні скасовують вимогу про оцінювача.

"Тобто воно за балансовою вартістю десь обліковується. І якщо ця балансова вартість не менше ніж 10% від первісної вартості, то за тим, що у балансі зазначено, за тим і шукаємо орендаря. Як стартова ціна для аукціону. Якщо вона менше ніж 10%, то сам балансоутримувач, державне або комунальне підприємство чи установа, має це переоцінити так, аби це було наближено до ринкової ціни", ─ пояснив він.

Антоненко повідомив, що зараз проводиться велика інвентаризація усіх сірих чи квазі-орендних договорів.

"Кожен балансоутримувач постановою Кабміну зобов’язаний оприлюднити тексти усіх своїх договорів, якщо навіть вони передбачають у якійсь частині можливість третій особі мати право користування таким майном. Договори можуть називатися "позички, безоплатного користування або передачі прав на експлуатацію тощо", ─ сказав він.

"Далі держава використовує дві стратегії. Певні види договорів у законі держава прямо назвала "договір на експлуатацію чи передачу права на експлуатацію" і "договір зберігання". Це два найпоширеніших типи, коли по-іншому називали і вважали, що непотрібно шукати орендарів на прозорих майданчиках і домовлялися один на один. Такі договори повинні бути припинені за 6 місяців. А ті люди, які працювали за такими договорами, отримають переважне право переоформити свій договір оренди на аукціоні. Звичайно, ми не знаємо, якою буде ціна. Але якщо хтось прийде і запропонує більшу ціну, то переважне право означає, що ви повинні сплатити таку саму ціну і тоді можете переоформити на себе на 5 років. За договором, який буде оприлюднений на електронній системі, можна працювати принаймні 5 років, не переймаючись про зміну керівництва. Вона не зачіпає ваші інтереси", ─ прокоментував перший заступник голови Фонду державного майна.

Він зауважив, що "в Україні сьогодні працюють 45 підприємців, які отримали акредитацію як електронні  майданчики. На будь-який з них можна прийти, укласти з ними договір, і це вже вони вас підключають до аукціонів. Чиновник повністю усувається. Він не має права відмовити потенційному орендарю у можливості зробити свою ставку. За базовим сценарієм головна умова для потенційного орендаря ─ не бути пов’язаним з Російською Федерацією як з державою".

Фото: pexels.com

 Прозоро і по-новому: як змінився порядок оренди державного майна

Новини по темі