Мобільний додаток

Якими мають бути норми споживання газу та коли споживачам встановлять лічильники ─ відповідь радника в.о. міністра енергетики

11.06.2020 р., 17:08

Кабінет Міністрів України підписав "Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики", який передбачає, що виробники ВДЕ приймають умови добровільної реструктуризації "зелених" тарифів, що передбачає їх зменшення. Більше про значення меморандуму, якими мають бути норми споживання газу та коли споживачам встановлять лічильники в ефірі Українського радіо розповів радник в.о. міністра енергетики Олександр Трохимець.

Програма:
Ведучі:

"Ці переговори за попереднього уряду зайшли у певний глухий кут. І мав бути адміністратор процесу, який би провів ці переговори професійно, підготував відповідний меморандум і дійшов згоди з виробниками альтернативних джерел. Тому що за попереднього міністра енергетики вони були налаштовані доволі агресивно. Були готові навіть звертатися до суду, який би виграли. І Україна втратила б набагато більше коштів. Мільярди євро. Крім того, міністерство енергетики за прем’єрства Шмигаля близько місяця було без профільного міністра. Лише з призначенням Ольги Буславець цей процес почав виходити в якесь конструктивне русло. Вчора він завершився позитивно для усіх сторін: і для держави, і для інвесторів", ─ зазначив Олександр Трохимець.

Радник в.о. міністра енергетики прокоментував, як меморандум може вплинути на фінансовий стан України.

"Для держави це зменшення фінансового навантаження на енергетичну систему. Відповідно, ми не будемо боятися підвищення тарифів на електроенергію, чим нас лякали. Це відмова інвесторів, які вклали кошти у відновлювальну енергетику від будь-якої судової тяганини з державою, що позитивно, адже держава не понесе ніяких збитків у вигляді судових витрат. Також держава збереже свій імідж надійного партнера у своїх зобов’язаннях, які вона брала відповідно до закону", ─ сказав він.

"Маємо надію, що завершення цього процесу має бути у голосуванні змін до відповідного закону про альтернативні джерела. А це вже справа депутатів", ─ додав Трохимець.

Трохимець також прокоментував рішення Шостого апеляційного адміністративного суду про скасування "занижених" норм споживання газу (куб. м): плита газова за наявності централізованого постачання гарячої води ─ 3,28; плита газова у разі відсутності централізованого постачання гарячої води та газового водонагрівача ─ 5,39; плита газова та газовий водонагрівач ─10,49. Тепер діють "завищені" норми: плита газова за наявності централізованого постачання гарячої води ─ 9,8; плита газова у разі відсутності централізованого постачання гарячої води та газового водонагрівача ─ 18,3; плита газова та газовий водонагрівач ─ 23,6.

"Немає одностайної думки, чи занижені норми споживання. Це не вперше суд скасовує зміни до норм споживання. Суд за формальних причин виносив рішення, тому що не був дотриманий певний порядок прийняття нормативно-правового акту. Зараз за дорученням Буславець експертна рада вивчає це питання, аби дійти до висновку, які норми споживання газу відповідають реальності", ─ сказав він.

За словами Трохимця, "на сьогодні близько 3 мільйонів абонентів не обладнані лічильниками. Йдеться про людей, які живуть у багатоквартирних будинках. Якщо норми занижені, то виходять, що платять за тих, у кого лічильників немає і вони споживають за нормами, ті, у кого лічильники є. А якщо норми завищені, тоді виходить, що всі споживачі газу сплачують додаткові кошти газорозподільним компаніям, які вони не повинні були б сплачувати".

Радник в.о. міністра енергетики прокоментував, коли вдасться всім споживачам встановити лічильники.

"Треба якомога швидше обладнати всіх споживачів лічильниками, аби не було спекуляцій. Але, на жаль, тут такої повноти влади у міністерства енергетики немає, тому що встановлення лічильників передбачено тарифом на розподіл, який встановлює Національна комісія регулювання енергетики і комунальних послуг. І вона ж контролює, як виконуються ті чи інші інвестиційні програми кожної газорозподільної компанії. Тому тут питання до них. Ми б залюбки зробили все для того, щоб вже завтра лічильники у всіх стояли, але ми не маємо таких повноважень", ─ сказав він.

"Там, де є лічильники, там вже немає норм. Тобто норми застосовуються лише там, де немає лічильників. Якби газ був облікований, ніяких спекуляцій не було б", ─ додав Трохимець.

Фото: pexels.com

Якими мають бути норми споживання газу та коли споживачам встановлять лічильники ─ відповідь радника в.о. міністра енергетики

Новини по темі