Мобільний додаток

Дитсадок чи няня: на що звернути увагу, аби дитина була в безпеці

9.06.2020 р., 13:25

Проблема нестачі дитячих садочків — комплексна, яка назрівала багато років, говорить експертка з прав дитини Дар’я Касьянова. Нині державні садочки переповнені, і якість послуг, які надаються, часто не влаштовує батьків. Приватні ж садки — дорогі, і якість послуг хоча за великі гроші теж не завжди відповідає очікуванням. Крім того, часто, через відсутність місць у держсадках або їх брак за місцем проживання, батькам доводиться ризикувати і влаштовувати дітей у нелегальні садочки. В ефірі Українського радіо Дар’я Касьянова поділилася порадами як обрати безпечний дитячий садок.

1). Необхідно завжди перевіряти ліцензію дитячого садка. "Усі заклади в Україні ліцензуються, друга проблема, звісно, що ліцензії продаються та купуються. І, на жаль, ліцензія не завжди гарантує якість та безпеку. Ми знаємо і про випадки зараження туберкульозом у дитячих садках, і ось був випадок зараження COVID-19 в садку в Броварах. Має бути незалежна система ліцензування та моніторингу батьківською спільнотою. Базова якість — безпека".

2). Варто дізнаватися і шукати рекомендації про нянь, вихователів, вчителів. "Як правило, цей інструмент — робочий. Інша справа — діти ясельної групи, до прикладу, у дитсадку у Запоріжжі, де на початку червня загинула однорічна дитина, були маленькі діти, які не могли розповісти як з ними обходяться. Тому батькам треба було б  певний час ходити до садочка разом з дитиною і спостерігати як дитина адаптується, як поводиться вихователька".

3). Контролювати обіцянки забудовника. Держава має зобов’язати забудовників, щоб у проектах житлового кварталу були враховані доступні дитячі садки. "Є різні сім’ї, котрі можуть приводити дитину на кілька годин. Хтось на цілий день приводить дитину. Ми маємо орієнтуватися на потреби сімей із дітьми для того, щоб діти росли у безпеці. У країні є проблема бідності, і люди намагаються працювати. Доти, доки держава не подбає про людей, місцеві органи влади не подбають і не зобов’яжуть забудовників, проблема вирішена не буде".

4). Бути готовими перевіряти садочки. "На папері є всі норми, яких має дотримуватися садочок. Якщо батькам почати перевіряти більшість приватних садочків, які працюють нелегально, виявиться, що у них і приміщення непогане і відповідає системам безпеки, є розвивальні та навчальні програми, що у всіх співробітників є медичні книжки. Я багато років працювала в системі освіти, і знаю, що все це — формальності".

Читайте також: "Більше звертати увагу на людські якості": як обрати няню для дитини — радить експерт

5). Використовувати іноземний досвід і цінувати український. "У Великобританії є практика, коли кілька годин навчаються безкоштовно, за частину часу, який дитина проводить у садку, доплачують батьки. У Німеччині є безкоштовні дитячі садки для сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Дітей годують, про них дбають. Україні давно пора зрозуміти, що для нас важливі діти".

Нагадаємо, за даними колишнього прем’єр-міністра Олексія Гончарука, на початку навчального року 2019-20 черга у дитячі садки налічувала 30 тисяч дітей. Пік відкриття садочків мав припасти на 2019-й рік, однак цього досягти не вдалося. Якщо говорити про плани міністерства на 20-й рік, вони ще грандіозніші, а саме - відкриття понад 100 дитячих садків.

Ілюстративне фото - УНІАН

Дитсадок чи няня: на що звернути увагу, аби дитина була в безпеці

Новини по темі