Мобільний додаток

У Польщі третина українців залишилася без роботи у зв’язку з пандемією

8.04.2020 р., 20:00

Про особливості карантину та антикризові заходи польського уряду з метою протидії поширення коронавірусної хвороби в ефірі Українського радіо розповідає Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцкі.

Польща і Україна практично одночасно зафіксували перші випадки коронавірусу на початку березня, і відповідь країн на епідемію часто порівнюють.  "У Польщі також є обмеження на переміщення літаками, закриті кордони. Введений закон про дистанційну роботу, не працюють школи та дитсадки. Також діють обмеження на спортивну активність та виїзди на природу. Це не всім подобається, але статистика показує, що значна частина громадян Польщі розуміють, чому ці обмеження запроваджені і ставляться до них із повагою,  залишаючись вдома. У Польщі з профілактичною метою запроваджено карантин для усіх, хто повернувся з закордону. Кожен день поліція перевіряє, чи громадяни залишається вдома. 95% дотримуються умов карантину", – коментує ситуацію посол.

Відомо, що 8 квітня верхня палата парламенту Польщі прийняла так званий "Антикризовий щит": програму дій для підтримки економіки країни. Про що йдеться в цій програмі, розповідає Бартош Ціхоцкі: "Цей "Антикризовий щит" з’явився тиждень тому, проте він ще доповнюється. За підрахунками уряду його вартість складе 330 млрд злотих – 10 % ВВП Польщі. Це гігантські гроші і це можливість місцевим органам влади скасувати податок на майно, звільнити малі підприємства від внесків в Пенсійний фонд тощо. Є допомога в заробітних платах для малих і середніх компаній. Крім того, за окремим законом людям у яких закінчилася віза дозволяється перенести строк цієї візи чи дозволу на 30 днів після закінчення карантину. Тому іноземцям можна спокійно жити і працювати у Польщі. Вони можуть розраховувати на допомогу польських державних адміністрацій, лікарень тощо. Також є великий спектр різних допомог компаніям, щоб захистити ліквідність і забезпечити робочі місця, аби люди не залишилися без доходу".

Третина громадян України що живуть і працюють у Польщі заявили про втрату або суттєве обмеження роботи у зв’язку з пандемією. Про це свідчить опитування IR центру. 60% опитаних українців стверджують що вони відчули наслідки обмежень, запроваджених польською владою. 27% мали інші проблеми з працевлаштуванням, ще 3% втратили помешкання. Водночас понад половина заявили, що не бояться коронавірусної інфекції. Бартош Ціхоцкі коментує, чи відчуває Польща втрату українських працівників: "Взагалі економіка Польщі, кожен поляк втрачає доходи у зв’язку з кризою. Ми усі жертви цієї пандемії. Українці – це лише частина нашої спільноти, нашої економіки. Це масова криза і всі компанії в Польщі так чи інакше опинилися в складних умовах. Звісно, що й закордонні працівники будуть жертвами. Наша економіка відчує брак українських працівників. Проте зараз ідеться про порятунок економіки а не про її зростання. Завдяки тому що наша економіка останні 4-5 років динамічно зростала, ми зараз можемо сподіватися на нуль відсотків росту економіки, а не мінус п’ять".

На питання, які проблемні питання у відносинах України та Польщі відійшли на другий план через пандемію,  а які навпаки загострилися Бартош Ціхоцкі зазначає: "Ми зараз активно працюємо у гуманітарному напрямку. Тому сьогодні ми не говоримо про збільшення інвестицій та торгівлі – це не на часі. Щодо дискусійних питання, зокрема історичних, дуже шкода що не відбувся візит пана Дробовича,  директора Інституту національної пам’яті, до Польщі у зв’язку з пандемією. Я сподіваюся, що ми почнемо безпосередній діалог між інститутами національної пам’яті і щодо ексгумацій, і щодо архівної співпраці. Однакі із цим доведеться почекати принаймні до літа. Зараз якихось конфліктних справ у нас немає. Ми всі думаємо, як скоординувати наші зусилля і допомогти одне одному".

На фото: Бартош Ціхоцкі, Український тиждень

У Польщі третина українців залишилася без  роботи у зв’язку з пандемією

Новини по темі