Мобільний додаток

Невідомий Тарас Шевченко: автор, який писав про фантастичне

10.03.2020 р., 09:14

Тарас Шевченко — відомий український поет, письменник, художник та справжній символ України. Про автора "Кобзаря" написано та сказано багато, віднайдено факти, які протягом довгого часу залишались невідомими. Проте кандидат філологічних наук Олеся Стужук про фантастичний елемент у творчості Тараса Шевченка в ефірі Радіо Культура розповіла про Тараса Шевченка як про автора, який писав про фантастичне та який був не лише "сільським самородком", а й справжнім академіком і руйнівником застарілих моральних норм.

"Шевченко не міг оминути фантастичне і фантастику, оскільки послуговувався такими романтичними жанрами, як балада і поема. Тому весь спектр, який застосовували романтики у цих жанрах, Шевченко фактично використовував на повну. Його відомі "Причинна", "Відьма", "Лілея" і його комедії, які фактично є поемами, де застосовано і сатиричне, і фантастичне, тому Тарасу Григоровичу воно було не чужим і досить активним в його практиці. Я думаю, Тарас Григорович це переосмислював для себе, хоча його власних записів про це я не знайшла, але його творча практика свідчить про те, що як прийом він його переосмислював, тому що в його поемі "Відьма" психологічні реакції викликають ефект фантастичного, вони здаються фантастичними, але засоби цілком реалістичні. Це психологія або психічний стан персонажа, самого образу відьми, яка від початку поеми є людиною, яка не в собі. І Шевченко використовує психологічні прийоми, які створюють у читача ефект фантастичного. У Шевченка є нюансування образів, і в кожному творі воно окреме. І тим, хто хоче писати фантастику, я раджу читати Шевченка. У нього можна подивитися, як існує прямо фантастичне, а також як воно існує з сатиричним та саркастичним", — зазначила Олеся Стужук.

Щодо того, чи існують відгуки сучасників на такі фантастичні елементи у творчості Шевченка, зокрема, у листах, то Стужук зауважує, що "якщо говорити його оточення в Академії мистецтв у Петербурзі і з ким він контактував протягом всього свого життя, то їх не помітно в листах. Вони не говорили про високе у листах. Можливо, при зустрічі могли обговорювати подібні речі. А в листах йшлося про конкретику або про мистецькі враження від архітектури, скульптури самого Шевченка. Шевченкові не подобався пам’ятник князю Володимиру над Дніпром, який був заважким як монумент, і його можна було зробити вишуканішим. Він мав претензії до архітектора як до людини, яка не дотиснула".

Крім того, дослідниця розповіла, що незважаючи на те, що Шевченко асоціюється з образом кріпака, у побуті він активно користувався панським способом життя.

"Коли приїздив у 40-х роках В Україні, він був дуже популярним гостем у панських садибах. Можливо, за його спиною щось і говорили, але як фігура популярна і відома, академік, він цим користувався і з панночками він так само спілкувався, як і з панами", — сказала вона.

Крім того, Олеся Стужук наголосила, що якби "Шевченко був неосвіченою і неначитаною людиною, то тільки він би не зміг писати таку глибоку поезію, бо все-таки твори у нього досконалі. По-друге, він би не міг триматися у суспільстві, у громаді, у спілкуванні з аристократами лише на своїх картинах та як автор "Кобзаря". На колориті "сільського самородка" далеко не поїдеш. Але до Шевченка ставилися як до рівного до того рівня, аби не родичатися з ним".

Вона також підкреслила, що "Тарас Шевченко був руйнівником застарілих моральних норм, зокрема у його поемі "Катерина", він став камінцем, кинутим у ліберальне болото. Тому і не згасає інтерес дослідників до нього, і він увійшов у Революцію Гідності і творами, і своєю особистістю, і оповів війну".

Фото: wikipedia.org

Невідомий Тарас Шевченко: автор, який писав про фантастичне

Новини по темі