Мобільний додаток

НБУ спростив доступ до банківської таємниці для силовиків: чого чекати українцям?

5.02.2020 р., 20:08

Національний банк України спростив порядок розкриття банківської таємниці згідно зі змінами до законодавства щодо конфіскації незаконних активів у чиновників. Відповідно до цих змін, розкриття банками інформації допустиме на письмову вимогу органів прокуратури, Служби безпеки, Державного бюро розслідувань, Національної поліції, Національного антикорупційного бюро, Антимонопольного комітету України. Чи була доцільність у спрощенні доступу до банківської таємниці — про це в ефірі Українського радіо говорили з економічним експертом Любомиром Шавалюком.

"З одного боку, наміри були нібито позитивні. Тому що ми знаємо, що у нас судова система уже інертна. І саме під час розслідування різних фінансових махінацій учасників режиму Януковича потрібен був певний доступ до банківської системи, аби зрозуміти, куди йшли гроші і за якими схемами. І раніше, щоб мати доступ до цієї інформації, які є банківською таємницею, потрібно було мати рішення суду, а його можна було чекати роками і відповідні справи могли затягуватися на роки. Тепер цей порядок спрощений і достатньо письмового звернення органів, аби така інформація була надана", — прокоментував Любомир Шавалюк.

Економічний експерт зауважив, що спрощення процедури доступу має і зворотну сторону медалі.

"В експертних колах відомо, що інформація з реєстрів СБУ та інших силових органів легко "гуляє" по ринку: легко купується і продається. Звичайно, не офіційно. Відповідно за таких умов, ті, хто торгують інформацією в силових структурах, можуть легко отримувати доступ до банківської таємниці, торгувати нею і заробляти собі таким чином капітали. Ось це насторожує", — пояснив він.

Шавалюк також додав, що "зараз доступ до всіх протиправних речей монополізують силові структури, і це може бути негативним, якщо їх не реформувати. Якби у нас силові структури були чесними, то питань би не виникало".

Що стосується рахунків українців, експерт пояснив, що "будь-який рух коштів по рахунку, і не тільки по конкретному рахунку, а по й по рахунках контрагентів, тобто якщо людина купувала чи продавала щось, зі свого рахунку переводила кудись гроші, то ці силові структури мають право лише на письмову вимогу отримати всю цю інформацію, повну картину грошової взаємодії з певного рахунку певної людини. В принципі, більше інформації бути не може".

Фото — НБУ

НБУ спростив доступ до банківської таємниці для силовиків: чого чекати українцям?

Новини по темі