Мобільний додаток

Чи працюватиме закон про кнопкодавство – пояснює аналітик Анатолій Бондарчук

16.01.2020 р., 08:05

Анатолій Бондарчук, аналітик ГО "ОПОРА", в ефірі Українського радіо пояснив, чи працюватиме закон про кнопкодавство.

Новий закон, який відсьогодні набув чинності, передбачає кримінальну відповідальність та фінансові санкції за випадки неособистого голосування. Анатолій Бондарчук відзначив, що незважаючи на позитивну ідею самого закону – покарання для депутатів за кнопкодавство – у прийнятому законі немає достатньо механізмів для її повноцінної реалізації.

Зокрема випадки неособистого голосування за законопроєктом наразі можуть зафіксувати два суб’єкти: власне апарат Верховної Ради, а також акредитовані в парламенті журналісти.

"І тут у мене виникають питання. Яким чином має відбуватися фіксація? Зрозуміло, що на це потрібен певний технічний ресурс та людський ресурс – люди, які повинні це фіксувати. Якщо ця інформація буде зафіксована, передана головуючому Верховної Ради, а вже він має зупинити голосування, перевірити присутність народного депутата. Якщо його немає, а його картка голосує, законопроєкт має бути повторно поставлений на голосування, – розповів експерт. – Я не побачив у законопроєкті достатньо механізмів, як журналісти можуть проінформувати головуючого на засіданні про факти кнопкодавство. Звісно, вони можуть вигукнути з трибуни, але чи почує він? Потрібно звернути увагу на цей момент і продумати, як інформування має відбуватись".

Інша прогалина в законопроєкті, яку відзначив Анатолій Бондарчук – формулювання "умисності" дій депутата, який кнопкодавив або "попросив" покнопкодавити за нього. Наразі текст прийнятого закону передбачає кримінальну відповідальність лише за умисні дії.

"Як довести, чи це було умисно, чи неумисно? Чи не буде тут подвійних трактувань. Якщо скажуть: "Мене  попросили" – як це треба трактувати?" – задається питанням аналітик.

Він додав, що закон вступає в силу з наступного дня після того, як він був опублікований. Відповідно, до депутатів, які до цього були спіймані на кнопкодавстві, він не може бути застосований.

"Зараз складно сказати, як ця система спрацює. Якщо дійсно є мета реалізувати цю систему, то є прогалини у роботі з цим законом, треба готувати зміни та регламентувати процедури, щоб вони дійсно працювали", – зазначає експерт.

Анатолій Бондарчук вважає, що для припинення кнопкодавства в парламенті недостатньо лише запроваджувати кримінальну відповідальність за неособисте голосування.

"Поки ми будемо толерувати такі випадки  – неважливо, чи є за це якась кримінальна відповідальність чи фінансові санкції – такі випадки будуть. Якщо ми будемо чітко засуджувати такі дії і розуміти, що за ці політичні сили не потрібно голосувати, можливо, поступово сформується певна політична культура, яка буде виключати такі випадки", – підсумував аналітик ГО "ОПОРА".

Фото: фб сторінка А.Бондарчука

Чи працюватиме закон про кнопкодавство – пояснює аналітик Анатолій Бондарчук

Новини по темі