Зараз буде великий провал по провадженнях справ Майдану – Ігор Луценко

Зараз буде великий провал по провадженнях справ Майдану – Ігор Луценко

Про долю справ Майдану в ефірі Українського радіо розповіли народний депутат 8-го скликання, активіст Майдану Ігор Луценко та Сергій Горбатюк, ексочільник управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури України.

0:00 0:00
10
1x
Програма:

Слідство у справах Майдану зупинилося, керівництво Генпрокуратури свідомо довело до цієї ситуації – Горбатюк

З 20 листопада фактично зупинилося слідство у справах Майдану через реформу органів прокуратури. Тепер ці справи мають бути передані до Державного бюро розслідувань та НАБУ, але поки що немає алгоритму передачі цих справ.

"Є слідчі, які розслідують і які на сьогоднішній день залишаються в  управлінні спецрозслідувань (Генпрокуратури – ред.), і переведені вони не можуть бути, тому що Верховна Рада не прийняла закон. Начебто створений якийсь підрозділ, але незрозуміло, коли він взагалі приступить до розслідування. Однозначно це відбудеться не швидко, тому що ще, по-перше, потрібно ознайомитися з матеріалами, а по-друге, їх ще треба передати. З доповіді Генерального я зрозумів, що вони ще фізично перебувають в Генпрокуратурі", – говорить Сергій Горбатюк.

Ексочільник управління розслідувань стверджує: схоже на те, що слідство зупинилося, і керівництво Генпрокуратури цьому ніяк не завадило.

"Можна констатувати факт, що слідство зупинилося, і прекрасно розуміючи, що це станеться, керівництво Генпрокуратури довело справу до цієї ситуації. Практичні кроки керівництва Генпрокуратури, зокрема особисто Генерального прокурора Рябошапки та його заступників засвідчили, що ці люди абсолютно не переймаються справами Майдану і, використовуючи реформу та втрату повноважень слідчих, вони зробили саме так, щоб ці розслідування були зупинені", – заявив Сергій Горбатюк.

Нова влада не гарантувала збереження тих досягнень, які вже є по справах Майдану – Ігор Луценко

Ігор Луценко говорить про те, що наразі існує велика проблема: влада не забезпечила збереження того позитивного надбання, якого досягло слідство по справах Майдану.

"Можна говорити, що розслідування було провальним або успішним – але важливо зробити так, щоб не стало гірше. Зараз, я думаю, у нас буде великий провал по усіх провадженнях, як мінімум часовий, а можливо, буде і поразка правоохоронних органів", – зазначає активіст.

Моїм викраденням, безумовно, керували люди, пов’язані з правоохоронними органами – Ігор Луценко

Ігор Луценко розповів, що люди, які його викрали під час подій Євромайдану 2013-2014 років, очевидно, були українськими громадянами.

"Це не був східний акцент, не була західна Україна, це була звичайна центральноукраїнська фонетика", – пригадує активіст.

Він додає:  били "професійно", боляче, але не так, щоб людина знепритомніла чи отримала значні побої. Активіст припускає, що, це були співробітники або правоохоронних органів, чи чогось дуже схожого.

"Інша історія з Вербицьким, коли його били в лісі, це не були такого роду професіонали – це була просто група тітушок, які мали своє особисте ставлення до таких людей, як Вербицький, і я думаю, що Вербицькому саме через це не пощастило. А керували цим усім, безумовно, люди, пов’язані з правоохоронними органами, або ж і чинні на той момент працівники правоохоронних органів. Професіонали в усьому, у тому числі і в тортурах", – стверджує Ігор Луценко.

Людина, причетна до вбивства Вербицького та мого викрадення, досі зберігає вплив у політиці – Ігор Луценко

Імовірний замовник викрадення Вербицького та Луценка Олексій Чеботарьов, за словами Ігоря Луценка, досі зберігає вплив в українській політиці.

"Олексій Чеботарьов контролював "Укрспирт" до недавнього часу. Чатсина депутатів від "Слуги народу" у Верховній Раді є його ставленниками, як мінімум двоє осіб. Один із них – це, здається, пан Сергій Литвиненко, котрий першим упіймався на кнопкодавстві. Другого я поки не готовий назвати, щоб до мене не було позовів. По Литвиненку я готовий відповідати за будь-якими його позовами", – наголошує активіст.

По цій справ Олексію Чеботарьову досі не пред’явлена навіть заочна підозра, зазначає Ігор Луценко.

"Це дійсно дивна ситуація, я думаю, що всі підстави на це є. Я думаю, що всі розуміли, наскільки Чеботарьов є впливовим, і для того, щоб висувати звинувачення, необхідно мати достатню базу. Думаю, що ці критерії достатності для слідчих були доволі суб’єктивними, слідчі переживали, не хотіли зайвий раз ризикувати. Хочу у розшуку Чеботарьов перебуває", – наголошує Ігор Луценко.

Правоохоронці зливали тітушкам інформацію, а МВС це не розслідували – Ігор Луценко

Ігор Луценко зазначає: можна бути незадоволеними роботою слідчих управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури, говорити про серйозні корупційні впливи, але все-таки справа просунулася.

"Якщо порівнювати з роботою МВС, коли моя справа певний час була там, то там було відверте покривання частини злочинців. Завдяки тому, що управління спецрозслідувань взяло цю справу у свої руки, затримали Волкова. Адже до цього навіть згадок про нього не було, – стверджує Ігор Луценко. – Саме правоохоронці зливали інформацію тітушкам щодо нашого з Вербицьким місцерозташування. І цей епізод абсолютно не розслідували слідчі МВС".

З 20 листопада фактично зупинилося слідство у справах Майдану. Це відбулося через те, що з 20 листопада органи прокуратури втратили слідчі функції, і справи Майдану мають перейти частково у відомство Державного бюро розслідувань, частково у НАБУ. Раніше адвокати Майдану заявили, що є підстави припустити, що справи Майдану будуть "зливатися".