Мобільний додаток

Чому іноземці не скуплять землю, а латифундисти не сконцентрують у себе всі запаси — пояснює Алекс Ліссітса

18.11.2019 р., 11:00

Президент Асоціації українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса пояснює, чому ринок землі не такий страшний.

У Верховній Раді в першому читанні ухвалили законопроект про те, що з жовтня 2020 року має запрацювати ринок землі. 

Президент Асоціації українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса прогнозує, що за нинішніх умов немає підстав перейматися тим, що землю скуплять іноземці або сконцентрують її в одних руках:

"Законопроєкт конкретно говорить про те, що іноземці не мають права купувати землю сільськогосподарського призначення. В законопроєкті, який був прийнятий, говориться про те, що основними покупцями в майбутньому будуть громадяни України, громади сільськогосподарські підприємства, які останні три роки працювали на цій землі. Що стосується іноземців, то про їх можливий доступ до ринку можна буде говорити лише після 2024 року. Тому те, що ця тема така розкручена, мені здається, що вона більше схожа на політичну дискусію, а не технічну. У нас біля півтори тисячі компаній з іноземними власниками уже працюють в Україні і обробляють українську землю".

Крім того, експерт зазначає, що в Україні давно існує ринок земель сільськогосподарського призначення, але він — тіньовий. 

"Продаються наліво і направо землі ОСГ, землі, видані учасникам АТО, договори оренди на 49 років — інші схеми, якими користується досить багато, в тому числі й іноземці, тому я вважаю, що нам треба прийняти закон, який я повністю підтримую, тому що перший, хто виграє від цього закону — це є держава, власники земельних ділянок, які зможуть нею вільно розпоряджатися. А держава зможе таким чином побороти, хоча б частково, корупцію", — говорить Алекс Ліссітса.

За деякими підрахунками, кількість земель, які можна буде сконцентрувати в одних руках, складає 210 тисяч гектарів, і є побоювання, що латифундисти сконцентрують в кількох руках весь земельний фонд України.

Експерт зазначає, що це також більше схоже на політичні гасла:

"Насправді в законі прописано, що в одних руках може бути сконцентровано 0,5% від територій сільськогосподарських земель України (а це 42 млн га), або не більше 8% від території області, або не більше 30% на території громади. Є низка обмежень, але про ці обмеження ніхто не говорить", — зазначає експерт.

Встановити ціну і знайти компроміс поки що буде дуже важко, і продаж угідь розтягнеться на 10-15 років, і сконцентрувати великі обсяги земель в одних руках поки що не вдасться, адже це великі кошти, яких ні в кого немає.

Новини по темі