Мобільний додаток

Бурштинова справа: розповідає керівник підрозділу детективів НАБУ Олена Кроловецька

16.11.2019 р., 11:47

Як відбувалось розслідування та спецоперація по "бурштиновій справі" та в чому її суть, розповіла в ефірі Українського радіо керівник підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України та керівник розслідування по "бурштиновій справі" Олена Кроловецька.

Програма:

Так звану "бурштинову справу", яку розслідувало Національне антикорупційне бюро, розглядав Голосіївський районний суд столиці, а потім —  Печерський райсуд, 28 жовтня цього року рішенням Верховного Суду справу передали на розгляд до Вищого антикорупційного суду. 

Ця справа стала відомою завдяки тому, що розслідувався злочин, пов’язаний з незаконним видобутком бурштину в Україні, а у причетності до правопорушення підозрювалися народні депутати. Крім того, до участі в розслідуванні залучили таємного агента. 

НАБУ проаналізувало, які зі сфер найбільше потерпають від топ-корупції. До таких, із-поміж іншого, належить незаконний видобуток. Детективи припустили, що без підтримки з боку високопосадовців у владі ця діяльність навряд чи набула б значних масштабів. Тож Національне бюро продовжило збір інформації як із відкритих, так і з конфіденційних джерел та електронних баз даних.

НАБУ почали розслідування в форматі спеціальної операції. На думку слідства, саме здійснення спецоперації дозволило зібрати максимум доказів та виявити причетних осіб.

Для реалізації спецоперації створили легенду. Згідно з нею, іноземна будівельна компанія з Об’єднаних Арабських Еміратів планувала інвестувати ресурси у легальний видобуток бурштину в Україні. Роль представника компанії в Україні дісталася детективу НАБУ під прикриттям — "Катерині". Вона встановила довірливі взаємини з можливими учасниками протиправних операцій та поділилася з ними планами "своєї" компанії інвестувати кошти у видобуток та експорт бурштину за умови зміни українського законодавства в цій сфері. Невдовзі їй надійшли пропозиції про втілення цих планів у життя, а також інформація щодо вартості відповідних "послуг".

Слідство встановило низку таких пропозицій від осіб, пов’язаних із двома народними депутатами України. "Катерина" пристала на їхні пропозиції, і, в результаті, народні обранці отримали від представника іноземної компанії неправомірну вигоду на загальну суму понад 300 тисяч доларів. На думку слідства, ці кошти вони отримали як оплату послуг із підготовки законопроектів та низки інших лобіюючих дій.

 

За легендою, агент Катерина як співробітник компанії, почала вести перемовини з Бориславом Розенблатом про нелегальну організацію у видобутку бурштину в Україні. За схемою, все мало відбуватися на Житомирщині — під виглядом рекультивації земель. Продавати незаконно видобутий бурштин збиралися через офшорну компанію,  засновником якої була сестра Розенблата. Крім того, нібито треба було внести правки до Митного та Податкового кодексів, що погодилися зробити народні депутати Борислав Розенблат та Максим Поляков за гроші. 

На одному з етапів перемовин, у червні 2017, агент НАБУ Катерина зустрілася з Бориславом Розенблатом у столичному кафе, аби передати кошти. Також був присутній і охоронець нардепа, який і забрав хабар на суму 200 тисяч доларів. У цей момент правоохоронці зайшли до кафе і затримали чоловіка з сумкою грошей. Розенблат своє знайомство з ним відкидав. Утім НАБУ заявляє про наявність відозаписів, зроблених на приховану камеру, на яких нардеп озвучував суми, які слід заплатити за послуги.

За даними слідства, за ці гроші нардепи Борислав Розенблат та Максим Поляков нібито внесли до Верховної Ради законопроєкти щодо видобутку бурштину в інтересах закордонної фірми. 

На свій захист Борислав Розенблат заявляє, що НАБУ не мало права його записувати і погрожував відомству судовими позовами. Погрозу виконав — у 2019 році Шостий адміністративний апеляційний суд Києва визнав дії НАБУ та Генпрокуратури щодо Розенблата незаконними. Нині екс-нардеп готує позов про компенсацію моральних збитків: вимагає сплатити йому 100 мільйонів гривень.

Керівник підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України та керівник групи, яка вела розслідування по "бурштиновій справі", Олена Кроловецька зазначає, що нардепи просили від агента "Катерини" гроші саме за створення  і лобіювання законодавчої ініціативи щодо легального видобутку бурштину. Сама ідея — не кримінальна, утім злочином є сприяння у вирішенні питань за гроші.

"Ідея була заявлена позитивна, тому що наразі законодавства щодо цього немає і не було, і вони намагалися також внести зміни до законодавства. І вони (посередники — ред.) привели до одного народного депутата, який вже потім познайомив з іншим, і саме народний депутат Розенблат був автором законопроекту, спрямованого на легалізацію видобутку бурштину, який був поданий ще в 2014 році", — говорить детектив.

У цій справі на адресу Національного антикорупційного бюро лунала критика, яка полягала в тому, що, мовляв, вони провокують дачу хабара, яка законодавчо заборонена. Однак, у детектив пояснює, що це не так, і пропозиція про гроші пішла від людей Борислава Розенблата та Максима Полякова, а особа, яка виконувала спеціальне завдання, жодного разу не озвучувала відповідні грошові суми, що заборонено дійсно законодавством. 

"Це заборонено законодавством і цього не можна робити. Перша вимога, у якій було озвучено грошові кошти та сума, яка повинна бути передана, була озвучена саме представниками, які спершу намагалися допомогти розробити законопроект. А вже подальші дії —  після знайомства з народними обранцями, вони вже самі озвучували суми і пропонували послуги, тому що внесенням змін до законодавства це закінчувалося. Тому далі були інші дії, які вживалися цими особами саме з метою отримання неправомірної вигоди", — говорить Олена Кроловецька.

 

Законопроект був підготовлений і також винесений на голосування у парламент і фактично була не досягнута мета.

"Законопроект, який був спрямований саме легалізацію видобутку бурштину, провалився в лютому, однак після того вже наприкінці лютого було внесено інший законопроект, з врахуванням тих самих поправок, які розроблялися раніше і за які вже була отримана неправомірна вигода", — говорить детектив.

Також Окружний суд Житомира прийняв низку рішень, які скасовували дозволи на добування бурштину для 4 компаній — вести господарську діяльність. Чи пов'язано це з впливом Розенблата?

"Слідством не встановлено участі представників прокуратури або судів з метою отримання неправомірної вигоди, так само, як і не доведено факт саме здійснення на них відповідного впливу з боку народного депутата, однак сам факт внесення цих позовів народним депутатом було використано для того, щоб обгрунтувати необхідність передачі йому неправомірної вигоди. Він дійсно звертався із зверненнями як народний депутат до Генеральної прокуратури з метою негайного усунення порушень законодавства при видачі цих спеціальних дозволів", — пояснює Олена Кроловецька. 

Вона також розповідає, що дійсно була прийнята відповідна постанова Кабміну —  пілотний проект щодо рекультивації земель внаслідок незаконного видобутку бурштину на території Житомирської Волинської та Рівненської областей. 

"І саме під цю постанову  Кабміну народний депутат намагався організувати схему видобутку бурштину із залученням приватної юридичної особи, яка була би заснована агентом "Катериною" з тією метою, щоб потім за заниженою вартістю експортувати український бурштин за кордон, а вже вигоду, яка отримана буде за реалізацію за ринковими цінами цього бурштину акумулювати вже на рахунках іншої компанії", — зазначає детектив.

Фото, відео: НАБУ

Бурштинова справа: розповідає керівник підрозділу детективів НАБУ Олена Кроловецька

Новини по темі