Мобільний додаток

Якщо не зменшити рівень статутного капіталу, десятки банків можуть бути виведені з ринку України – експерт

8.11.2019 р., 20:45

Якщо не зменшити розмір статутного капіталу українських банків, є шанс, що десятки невеликих якісних банків будуть виведені з ринку України, переконаний голова Асоціації українських банків Андрій Дубас. Про це він заявив в ефірі Українського радіо.

Андрій Дубас нагадав, що рішення про підвищення мінімального рівня статутного капіталу для банків України до 500 мільйонів гривень було схвалене у 2014 році.

За його словами, коли в 2014 році була активна фаза економічної кризи в Україні, девальвація, очищення банківської системи та виведення з ринку неплатоспроможних банків, тоді ця норма виконувала свою функцію, щоб банки накопичили свій статний капітал і були в змозі розраховуватися з клієнтами у разі такої потреби: "Сьогодні, на наше переконання, такої потреби абсолютно немає, оскільки в Україні діють 76 банків, більшість з яких виконує нормативи НБУ. І ті невеликі чи середні банки, яких найбільше стосуються оце поступове збільшення НБУ статутного капіталу, при оцінці НБУ також до капіталізації не потребують. Але норма законодавства діє і фактично тисне зараз на банківську систему.  Якщо це не змінити, є ймовірність, що десятки якісних невеликих банків можуть бути виведені з ринку".

"Тому в 2016 році ми ініціювали законодавчі зміни, але фактично вийшли лише до Ради 9-го скликання і проініціювали реєстрацію такого законопроекту. Були проведені перемовини з НБУ, задане питання до МВФ з обґрунтуванням, що цієї норми треба позбуватися, бо вона вже давно не виконує функцію стабілізатора", – пояснив голова Асоціації українських банків.  

Важливість та необхідність цієї ініціативи, вважає Андрій Дубас, полягає в підтримці малого та середнього бізнесу: "Будь-яка країна повинна стимулювати та захищати розвиток бізнесу, адже йде глобалізація, різні держави виходять на різні ринки і кожна держава повинна захищати свого виробника, бізнесмена та підприємця, особливо йдеться про малий і середній бізнес. А такому бізнесу найбільш комфортно працювати з невеликими банками, бо саме вони клієнтоорієнтовані настільки, що готові швидко приймати рішення. І якщо знизити мінімальний розмір статутного капіталу, а не зберегти, ми фактично можемо залишити Україну без банківської системи, яка працює з іноземним капіталом".

"Великі банки можуть давати кредити по нижчій ставці, невеликий банк не має таких ресурсів, тому може дати кредит по вищій ставці, але клієнти згодні брати кредити з вищою на 1-2% ставкою, оскільки швидкість опрацювання документів задовольняє набагато краще. Малі банки з цим справляються на "відмінно" і українські банки зацікавлені в кредитуванні українського виробника. Невеликі банки вже переорієнтовуються на те, що потрібно працювати з малим і середнім підприємцем, бо великих підприємств є мало. Скажімо, якщо ти хочеш залучити в банк один мільйон гривень, це може бути один клієнт або 100 клієнтів, а сума та сама. Фактично банк отримує ті самі гроші, але диверсифікує свої ризики", – підсумував Андрій Дубас. 

Нагадаємо, що у Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт щодо зменшення розміру статутного капіталу українських банків з 500 мільйонів гривень до 200 мільйонів гривень.   

У грудні 2017 року Нацбанк вніс зміни до графіка досягнення мінімального розміру статутного та регуляторного капіталу банків, відстрочивши термін підвищення капіталу до 300 млн грн до 11 липня 2020 року. Вимогу мати капітал щонайменше 400 млн грн перенесено на 11 липня 2022 року, а фінальна дата докапіталізації до 500 млн грн не змінювалася — з 11 липня 2024 року.

ФОТО: pixabay      

Якщо не зменшити рівень статутного капіталу, десятки банків можуть бути виведені з ринку України – експерт

Новини по темі