На сьогодні для краєзнавства найболючішим питанням є відсутність спеціалізованих грантів — Євген Букет

На сьогодні для краєзнавства найболючішим питанням є відсутність спеціалізованих грантів — Євген Букет

У жовтні вийшло друком інформаційно-довідкове видання "Літопис Національної спілки краєзнавців України 2008–2018 рр.", робота над яким тривала понад п’ять років. Докладніше про видання та основні проблеми краєзнавства в ефірі Радіо Культура розповів краєзнавець, головний редактор газети "Культура й життя" Євген Букет.

0:00 0:00
10
1x

"Цей літопис охоплює величезну кількість подій, місць та авторів. Спілка краєзнавців займається популяризацією досліджень історії певних місцевостей. Відповідно всі ті події, які організовує чи до яких долучається Спілка краєзнавців, так чи інакше стосуються українських сіл та міст. Це можуть бути як всеукраїнські чи міжнародні наукові конференції, так і туристичні мандрівки тими чи іншими місцями. Про такі події також є інформація у виданні. Окрім цього, це презентація різноманітної краєзнавчої літератури, може бути інформація про концерти чи бібліотечні заходи. Спілка краєзнавців об’єднує дослідників історії не тільки міст, сіл, а також і певних галузей. Краєзнавство —  це багатовекторний сегмент досліджень. Воно закликає знати все про все", — розповів Євген Букет.

За його словами, сьогодні для краєзнавства найболючішим питанням є відсутність спеціалізованих грантів.

"Державне фінансування в нас припинене, а спеціалізованих грантових програм, які б дозволяли проводити дослідження, зараз немає. Краєзнавство працює саме на українську державу, на українську історію. Це невигідно іноземним донорам, бо вони зазвичай дають кошти на якісь міжнародні програми. Нам не вистачає грантових програм, які б дозволили проводити дослідження", — сказав він.

Євген Букет розповів про міжнародний досвід щодо існування грантових програм. 

"Є державні грантові програми. Приміром Польща. Кожен місцевий бюджет, кожна гміна має низку грантів, які дозволяють реалізовувати подібні речі. Там краєзнавство та туризм практично одне й те ж. Тобто це одна з провідних галузей наповнення місцевих бюджетів, а в деяких країнах навіть державних. Там цьому питанню приділяють дуже багато уваги та виділяють багато коштів, зокрема за допомогою таких грантових програм. Хочу зазначити, що грантова система —  це європейська система, там усе фінансується саме в такий спосіб. Певні бюджетні кошти розігруються серед тих, хто хоче їх отримати. Наша проблема в тому, що в нас поки що цей сегмент слабо розвинений. Нам ще треба працювати над тим, щоби наша країна ставала привабливою і для іноземців, і для наших громадян", — сказав він. 

Євген Букет зазначив, що до підготовки книги "Літопис Національної спілки краєзнавців України 2008–2018 рр." було залучено понад 40 авторів з усіх регіональних організацій НСКУ. У виданні в хронологічному порядку подано інформацію про події та заходи, організовані за ініціативи та участю Національної спілки краєзнавців України й її обласних організацій у 2008–2018 роках, висвітлюються актуальні питання розвитку українського краєзнавства вказаного періоду ХХІ століття та внесок краєзнавців у збереження та популяризацію історико-культурної спадщини України. 

Джерело: Фейсбук