Мобільний додаток

Як театр говорить про війну: вистави театру української традиції "Дзеркало"

10.10.2019 р., 17:40

Про те, як сучасний український театр реагує на війну та які вистави глядач може відвідати найближчим часом, Радіо Культура розповів заслужений діяч мистецтв, художній керівник Театру української традиції "Дзеркало" Володимир Петранюк.

"Шлях театру української традиції "Дзеркало" проходить від Чорнобильської катастрофи, під час якої ми вже грали першу в світі виставу "Полум'яні автографи". Це був гарт нашого театру й світогляду. Цей світогляд, сподіваюся, зберігається в нашому театрі й до нині. Шлях від Чорнобиля до російсько-української війни завжди був тернистим. Ми шукали, як відгукнутися на війну і знайшли фронтовика Бориса Гуменюка, потужного хлопця, козака, який окрім того, що воював, ще й писав несамовиту поезію. Коли ми почули його поезію, одразу вирішили робити цю виставу. Я не воював на цій війні і я міг би сам написати, але боявся, що це може бути не повністю адекватно до того, що там відбувається. Нам був потрібен очевидець і ми його знайшли. Так і започаткувалась вистава "Блокпост Україна", яку ми граємо зараз", — розповів Володимир Петранюк.

За його словами, вони не грають її постійно: "В нас половина суспільства — це вата, яка втомилася від війни. Проте завтра ми граємо об 11:00 в Палаці культури на Алматинській. Граємо для молоді, для учнів і студентів, бо думаю, що це найпродуктивніший шлях. Диванних панів та пані ми вже не переконаємо ні в чому. А молодь ще в стані знайти свій шлях інакше, ніж їхні батьки. А 14 жовтня ми виходимо на марш. Це й буде наша вистава".

"Наш глядач ніколи не буває байдужим, тому що наш погляд болючий, кривавий на те, що відбувається. Не через логіку дипломатії, не через "треба перестати стріляти й тоді буде кінець війни". Кривавий погляд — це коли мати благословляє кулю, яка вб'є супротивника, бо по той бік немає українців, там яничари, яких треба знищувати", — наголосив художній керівник театру.

Читайте також — Іловайськ 5 років по тому: як митці переосмислюють ці події війни на Донбасі

Тим паче, як стверджує Володимир Петранюк, через подібні постановки українські традиції сприймаються й закордоном: "Ми понад десять років грали закордоном. І це робило враження, що англійці, німці, поляки, словаки, французи, американці з дуже великою цікавістю і співчуттям сприймають український мелос і це в нас тоді ще не було війни. І через цей мелос, колір української традиції вони вже цікавляться ідеологією нашої країни"

"Також запрошуємо глядачів й 29 жовтня о 19:00 до Молодого театру, де буде вистава "Мазепа. Love story". Там відзеркалюються всі речі: і День захисника вітчизни, й сама вітчизна, й наше відношення до неї, цей біль, ця війна. "Мазепа" — це дзеркало, в якому ми бачимо своє відображення сьогодні і стараємося розгледіти своє обличчя, яке з часом стає потворним від того, що відбувається в цій країні", — сказав керівник театру "Дзеркало". 

Фото: Facebook Театру української традиції "Дзеркало"

Як театр говорить про війну: вистави театру української традиції "Дзеркало"

Новини по темі