Мобільний додаток

Вахтанг Кіпіані: ми нарешті можемо розібратися в проблемі, хто і як захищав Стуса

25.06.2019 р., 21:11

Про те, чим особлива його книга “Справа Василя Стуса” та чи змінить вона концептуально погляд на цю справу, в ефірі Радіо Культура розповів автор книги, історик, журналіст, головний редактор інтернет-видання "Історична правда" Вахтанг Кіпіані.

Ведучі:

Василь Шандро

Під час Міжнародний книжковий фестиваль Book Space Вахтанг Кіпіані презентував дві книжки - власну “Справа Василя Стуса” та книжку Василя Овсієнка “Життя як покута”.

"Це книжки взагалі про один час, про одне середовище. І Стус є героєм книжки Овсієнка, а Овсієнко є героєм моєї книжки про Стуса. Тобто фактично це дві книжки про одне й те ж саме", - наголосив журналіст.

Про свою книгу про Василя Стуса Кіпіані каже наступне:

"Я думаю, що ця книжка концептуально не змінить усталеного погляду на Стуса як на найвагомішу постать української поезії. Я думаю, що це не змінить ставлення. В середовищі, яке знає, хто такий Стус, на те, як ця людина з принципами опинилася на передньому краю боротьби за гідність, за життя зрештою, з кгбістською комуністичною системою. Тобто нічого наче нового. Але оприлюднення і відкриття після 2015-го року архівів - воно дало можливість збагатити".

За словами Вахтанга Кіпіані, відкриття архівів дало можливість знати набагато більше, ніж знали раніше про те, як відбувалася битва за вирок з боку системи. Зокрема, у справі Василя Стуса.

"Найважливіша частина, про це я кажу на кожній презентації - ми нарешті можемо розібратися в проблемі, хто і як захищав Стуса в цьому процесі. Бо був формальний захисник - Віктор Медведчук. До речі, тут є і сенсаційна одна річ, що Медведчук був не перший адвокат Стуса в цій справі. Там була жінка-адвокат, яка була призначена, а потім з якихось причин вибула з цієї справи. От би її знайти", - зауважив історик.

Кіпіані наголошує, що вже потім таки з'являється в адвокатах Стуса саме Медведчук.

"І вже тоді ми бачимо деякі, особливо цинічні, я б сказав, короткі його репліки, ніби аля захист Стуса. Зокрема, оця сакраментальна фраза, яка трошки викривлена ходить в інтернетах, де він нібито засудив Стуса. Вона звучить інакше: кваліфікацію дій Стуса слідством вважаю вірним", - зауважи Кіпіані.

Весь ефір розмови можна послухати тут

Вахтанг Кіпіані. Фото Facebook

Вахтанг Кіпіані: ми нарешті можемо розібратися в проблемі, хто і як захищав Стуса

Новини по темі