Мобільний додаток

Філарет не приймає Томосу: що це означає

12.06.2019 р., 11:11

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет сказав, що не приймає Томосу, оскільки не був ознайомлений із його змістом завчасно. Про те, що це означає і які наслідки це матиме, в ефірі Радіо Культура в програмі Культура. Live розказали радник святійшого патріарха Філарета Артур Губар та релігієзнавець Людмила ФІліпович.

Ведуча:

Людмила Ляхевич

"Положення, які прописані в Томосі, фактично нівелюють поняття автокефалії для нашої церкви як такої. За формою — це ніби церква автокефальна, а по суті  це церква залежна. Причому, її залежність більше, ніж, наприклад Московський патріархії в Україні. Це можна порівняти з тим, як УРСР називалася незалежною державою. Вона теж засідала в ООН, мала міністерства, власну конституцію і так далі. Але хто вважав УРСР незалежною державою, скажіть? Так само й автокефалія", — заявив радник патріарха Філарета Артур Губар.

За його словами, патріарх буцімто не був ознайомлений із текстом Томосу заздалегідь.

"Навіть ніхто не очікував, що в Томосі є такі положення як обмеження титулу нашого предстоятеля, необхідність отримувати миро у Стамбулі, звичайно, за гроші. Про те, що ми повинні відмовитися від українців по всьому світу в еміграції, про те, що Константинополь має право відкривати свої ставропігії на нашій території, про те, що Стамбул має право екзархату на нашій території, про право суду над Українською церквою, якого ніде в світі немає… Так навіть назва цієї церкви змінена. Вона позбавлена української назви. Вона називається Православна церква України. Такого немає ніде в світі…. Це тільки для України таке прописано... Головна мета  зробити українську церкву залежною церквою від Константинополя. От і все",  наголосив Губар.

Він запевняє, що це не розкол, але тепер українці мусять обирати, до якої церкви вони належать.

А от релігієзнавець Людмила Філіпович категорично не згодна з радником патріарха Філарета.

"Те що я щойно почула  це провокація. Інакше це розцінити неможливо, оскільки, майже все, що говорить пан Артур… Він провокує на черговій розкол ту церкву, яку сам патріарх створював дуже тривалий час, про яку він мріяв. Фактично це його дітище",  пояснила вона.

Філіпович каже, що тепер експертам, мирянам і священикам дуже дивно чути такі заяви:

"Ми від почесного патріарха чекали, що він це дитя буде плекати, ніжити, пестити, буде виховувати, буде допомагати. А він поставив умову: або я патріарх, тобто тато й надалі і всім керую, або взагалі нічого не буде. І зараз це робиться для того, аби знищити те, що його руками ж і було створено".

До слова, Україна мала можливість отримати Томос ще 2008-го року. Але тоді патріарх Філарет відмовився.

"Виходить, що через амбіції однієї людини ми втратили можливість отримати Томос і бути в сім'ї православних народів ще 10 років тому",  наголосила Людмила Філіпович.

Нагадаємо, 11-го червня почесний патріарх ФІларет зробив гучну несподівану заяву, в якій фактично відмовився від Томосу.

Весь ефір можна послухати тут

Фото Facebook

Філарет не приймає Томосу: що це означає

Новини по темі