"Курський напрямок нам треба тримати до останнього" – розвідник

"Курський напрямок нам треба тримати до останнього" – розвідник

На Курщині росіяни дійсно укріпили свої позиції і мають підтримку північнокорейських військ, але цей напрямок нам треба тримати до останнього, бо це хороший обмінний фонд для того ж Енергодару. Таку думку висловив командир підрозділу розвідки ЗСУ Денис Ярославський, коментуючи оперативну ситуацію на фронті. В ефірі Українського Радіо він зауважив, що Харківський напрямок зараз не пріоритет для ворога. Хоча він намагається вийти на річку Оскіл, щоб перерізати нашу логістику і взяти під контроль лівий берег Куп'янська. А на Запорізькому – "скупчення є, але його недостатньо для того, щоб був якийсь прорив фронту і вихід повністю на цю область", – вважає військовий. Ярославський також додав, що стратегічно "ми зараз повинні бути технологічними" і в цьому ключі вести перемовини з нашими міжнародними партнерами. А дилему зниження мобілізаційного віку, на думку розвідника, можна було б розв'язати окремим законом. "Це повинен бути якийсь спецзакон, спецконтракт, в якому 18-23-річні  хлопці можуть долучитися до Сил оборони з можливістю розірвати контракт, наприклад, через 6 місяців. Але виключно на посади, які пов'язані з кібербезпекою, з дронами, з сучасними технологіями", – наголосив Ярославський. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/operationalcommandwest

"Харківський напрямок – не пріоритет для ворога"

Які у вас дані стосовно ситуації на Харківську напрямку? 

Із Куп'янська я тільки повернувся сьогодні вночі. Ситуація там контрольована, але лівий берег Куп'янська піддається масованому удару. Лівий берег там трохи нижчий, ніж правий, на якому основні наші сили накопичені. І ворог намагається вийти на річку Оскіл для того, щоб перерізати нашу логістику, взяти під контроль саме лівий берег. Тобто йдеться про лівий берег Куп'янська, там де був Куп'янськ-Вузловий. Вони там дійсно намагаються все зрівняти з землею. Там дуже активно використовуються КАБи, дрони. Я не думаю, що ця задача, яку Путін поставив до інавгурації Трампа взяти Куп'янськ, буде виконана, це нереально. В Куп'янську зараз перебуває Національна поліція. Для територій, на яких йдуть бої, головний маркер – це Національна поліція, прокуратура. Поки вони є, то все добре. Коли ж міста вже перетворюються на такі, як Часів Яр, де тільки військові, то значить, що там уже дуже важка ситуація. Поки ж є Нацполіція, то все ще під контролем. І я вважаю, що так і залишиться. Тим паче, Харківський напрямок – це не пріоритет для ворога. 

А чому думаєте, що не пріоритет? 

На Харківському напрямку ми встигли у вересні 22-го року вигнати ворога до того, як він провів свої псевдореферендуми, конституційні зміни і присвоїв у своїй конституції нашої області. Харківщина не ввійшла навіть в цю "м'ясорубку", тому зараз це не пріоритет. У ворога є важливіші пріоритети, такі як Курахівський напрямок, Донецький, Курський напрямок. Харківський зараз не відноситься до цього. Але вони проводять короткі штурмові дії на рівні взводів. Ворог там дійсно намагався увійти в Куп'янськ. 3 тижні тому 15 одиниць бронетехніки намагалися увійти, 2-ві увійшли, але вони зразу були "розмотані" і весь особовий склад було знищено. 

"Запорізький напрямок зараз серед пріоритетних у ворога"

Запорізький напрямок. Ми пам'ятаємо, що ці землі Путін незаконно приписав собі. Яка ситуація на цьому відтинку зараз і яких рухів ворога тут варто очікувати? 

Я не можу сказати всього, не тільки тому, що деякі речі не можу озвучити, а й тому, що я зараз не на Запорізькому напрямку. Інформацією володію, звісно, бо там багато дуже моїх друзів. Запорізький напрямок також зараз виходять в рамки пріоритетних у ворога. Перш за все, у них зараз Курський напрямок, тому що до інавгурації (Трампа – ред.) вони планують посунути наші війська. На Запорізькому – скупчення є, але його недостатньо для того, щоб був якийсь прорив фронту і вихід повністю на цю область. Недостатньо. Я б заспокоїв зараз всіх, хто перебуває у Запоріжжі і розуміють загрозу, яка там розкачується. Дуже багато ІПСО вкидує ворог про розширення якихось там наступальних дій. Це не відповідає дійсності. Ми контролюємо повністю скупчення військ, які там є. І звісно, я сподіваюсь, що після травневого скандалу з фортифікаціями, Запорізький напрямок укріплений. Там дійсно почали активно працювати і військова адміністрація, і армія. Почали форсифікуватися дуже ретельно на Запорізькому напрямку. І я сподіваюсь, що в них це все вдалося. 

"Курський напрямок нам треба тримати до останнього"

Ви зазначили, що Путін поставив завдання до інавгурації Трампа 20 січня звільнити Курщину. За даними Deep State, ЗСУ дотепер утримують орієнтовно 800 квадратних кілометрів на Курщині і ведуть успішну маневрену оборону. Які ваші дані стосовно цього напрямку? 

За місяць там дійсно змінилася ситуація, ми виходили на оперативне оточення ворога, там було угруповання до 6 тис військовослужбовців РФ. Зараз ворог дійсно укріпив там позиції, плюс добавилась дивізія північнокорейських військ. А нагадаю, що північнокорейські війська добавилися не просто чисельністю особового складу. Вони прибули на для ведення бойових дій з повною лінійкою озброєння – від стрілецької зброї до гармат і набоїв. Тобто вони повністю з усім своїм озброєнням працюють зараз проти української армії. А дивізія це понад 10 тис осіб. І це дало можливість не тільки укріпити росіян, а й певну частину російських військ вивільнити для проведення ротації. Тобто вони себе укріпили в даному напрямку. Я впевнений, що не вийде виконати задачі Путіна, тому що я знаю, які бригади там зараз перебувають. Це дійсно дуже боєздатні бригади. Тому я думаю, що це не вийде. Але якщо гіпотетично кажемо про те, що будуть якісь там перемовини і вони розпочнуться, то я вважаю, що Курський напрямок нам треба тримати до останнього, тому що це хороший обмінний фонд для того ж Енергодару. 

   Денис Ярославський / facebook

"До Південної Кореї треба було їхати не за зброєю, а за взаємодією"

Були сподівання, що на тлі участі північнокорейських військових на боці Росії у війні проти України, Південна Корея відреагує і дасть нам певне озброєння. Але спроба української делегації на чолі з міністром оборони Рустемом Умєровим домовитися про це виявилася невдалою. Як ви це пояснюєте, що пішло не так? 

Азія – це інша культура, це інший світогляд. Просто так поїхати в Азію, порушити всі їхні закони, і просити зброю, тим паче розуміючи, що 70 років тому війна між Північною та Південною Кореєю не завершилась, у них зараз діє перемир'я, не мир, то звісно, що цю тонку конструкцію керівництво Південної Кореї не хоче порушити. Бо надання зброї проти північнокорейських військ навіть на території України може спровокувати війну у Південній Кореї. Це розуміємо ми. Так, мали бути проведені попередні перемовини. Ми навіть надавали пропозиції, вивчивши цю ситуацію з нашими американськими партнерами, як правильно провести ці перемовини. У нас є спільний ворог і це могло б зблизити ситуацію між нашими країнами. Я не знаю, як були проведені попередні перемовини, раз була відмова. Але такого просто не буває. Делегація не направляється, якщо немає запевнення в тому, що має відбутися. Але дійсно законодавство Південної Кореї не дозволяє давати зброю країнам, що перебувають у стані війни. Тому ми пропонували перед поїздкою цієї делегації їхати не за зброєю. У 2021 році Південна Корея перша у світі створила Сили безпілотних систем. Вона в Міністерстві оборони вивела їх в окремий підрозділ. У них є дуже великий теоретичний досвід. Треба було їхати туди не за зброєю. Треба було їхати туди, по-перше, з представниками Південної Кореї, які багато років проживають в Україні. Ця команда повинна була їхати. По-друге, треба було туди їхати за іншими зовсім речами – за взаємодією. Ви думаєте, Південна Корея не розуміє, що Північна Корея тут тренується? Розуміє. Але вони не хочуть переломити цю тонку грань і розпочати війну в Сеулі. Там 60 км до КНДР. Треба було їхати саме із цими меседжами, треба було їхати до їхніх технологічних корпорацій – Daewoo, Samsung, до інших корпорацій, які займаються високотехнологічною продукцією. Треба було їхати за створенням нової бази навчання для нових режимів війни. Треба було починати з малого. Ми повинні були повернутися щонайменше з меморандумом про взаємодію наших Сил безпілотних систем. Хоча б на навчальному рівні. Хоча б для надсилання сюди не бойових генералів, а експертів, які б могли зрозуміти, як проводиться зараз сучасна війна. Для консультаційних дій відносно бійців Північної Кореї. Тобто, якщо цього ми не зробили, то про яку зброю ми можемо говорити. А зараз ця місія провальна. 

"Найкрутіші пілоти – геймери"

Знову актуалізувалася тема зниження мобілізаційного віку в Україні. Американці закликають знизити його до 18 років задля того, щоб провести додаткову мобілізацію і посилити наші резерви. Водночас радник президента України Дмитро Литвин на це відповів, що зараз не стоїть питання про додаткову мобілізацію, бо наші партнери невчасно і з запізненням дають нам зброю. Відповідно ми неповною мірою можемо навіть озброїти тих мобілізованих, яких маємо. Якої ви думки про цю дискусію? 

У нас провалена комунікація між керівництвом Збройних сил і владою та суспільством. По-перше, почитайте, що написав з цього приводу майбутній віце-президент США Джей Ді Венс. Вчора чи позавчора він у своєму Твіттері написав, що те, що каже адміністрація Байдена, що хтось тисне на Україну, не відповідає дійсності. Я б зараз дослухався вже до нової адміністрації, як мінімум до слів віце-президента США. Ніхто не тисне на Україну, щоб був мобілізаційний вік знижений до 18 років. 

Відносно самих 18-25 років. По-перше, дуже багато хлопців 23-24 років з нами воюють, добровільно. Прийшли від початку війни і воюють. Хтось в 23-24 роки прийшов допомагати, хтось в штабі, хтось повар і таких дуже багато людей з нами є. Я вже казав про те, як я ставлюся до мобілізованих 18-24 років. Це не повинен бути закон про мобілізацію в класичному розумінні, як ми це кажемо. Це повинен бути якийсь спецзакон, спецконтракт, в якому 18-23-річні  хлопці можуть долучитися до Сил оборони з можливістю розірвати контракти, наприклад, через 6 місяців. Але виключно на посади, які пов'язані з кібербезпекою, з дронами, з сучасними технологіями. Тобто, припідніму вам трохи завісу. Сьогодні ми вже маємо можливість, будучи у вас в студії, взявши в руки каву, вийти на бойове чергування  – одягнути спеціальні окуляри і нести бойове чергування у Вовчанську, або в Покровську, або навіть у Курську. Ці технології зараз є. Найкрутіші пілоти, як показала практика, це геймери. Геймери – це саме 18-23 роки, це найкрутіші хлопці. Тобто сьогодні ми маємо залучати цих людей, надавати їм грошову винагороду, надавати їм якісь державні нагороди за те, що вони виконують бойові завдання, знаходячись вдома у Львові. 

Виглядає так, що в нас справді недокомунікована ця історія чомусь? 

Я ж вам зараз поясню, вам же зрозуміло? Чому не можна так виходити до суспільства і пояснювати? А не дай Боже, якийсь "божевільний" командир вирішить цього 20-річного хлопця направити в якийсь штурмовий підрозділ. Він має право розірвати контракт і вийти, тому що йому ще немає 25-ти. Все. Зробіть це. Зробіть це як спецзакон, як спецконтракт. І ви навіть не уявляєте, скільки молодих хлопців захоче приєднатися до Сил оборони.

"Ми зараз повинні бути технологічними"

А наскільки це для Збройних сил тепер важливо? Який масштаб цієї потреби? 

Масштаб просто незамінимий. У нас тільки декілька бригад, які мають технічне забезпечення, грошово-матеріальну допомогу та креативних командирів. Наприклад, 13-та бригада "Хартія". Я при спілкуванні з комбригом розумів, про що вони взагалі думають. Вони думають, як прибрати з КСП-шок людей, щоб вони не гинули, а поставити дистанційні турелі з захоплення цілі і штучним інтелектом. Вони це зараз роблять, тому що вони розуміють, що краще нехай турель за 200 тис доларів вибухне там, ніж одна людина загине. Тому ми зараз повинні бути технологічними. Ми повинні просити молодих людей віком до 23 років приєднатися до Сил оборони. Але тільки на тих умовах, про які я сказав.  

Останні новини
Ситуація на фронті, ротації в командуванні, повернення після СЗЧ та зниження мобілізаційного віку. Коментує Іван Тимочко
Ситуація на фронті, ротації в командуванні, повернення після СЗЧ та зниження мобілізаційного віку. Коментує Іван Тимочко
Емоційна ескалація не спрацювала. Шелест про ядерні погрози Путіна
Емоційна ескалація не спрацювала. Шелест про ядерні погрози Путіна
Юлія Забєліна: Треба відділяти передвиборчу риторику Трампа від того, що буде насправді
Юлія Забєліна: Треба відділяти передвиборчу риторику Трампа від того, що буде насправді
Гопко: Україні та союзникам варто пояснювати Трампу, що краще добивати Росію
Гопко: Україні та союзникам варто пояснювати Трампу, що краще добивати Росію
Євген Галич (O.TORVALD) презентував нову пісню "Косяк" в ефірі Радіо Промінь
Євген Галич (O.TORVALD) презентував нову пісню "Косяк" в ефірі Радіо Промінь
Новини по темі
Ситуація на фронті, ротації в командуванні, повернення після СЗЧ та зниження мобілізаційного віку. Коментує Іван Тимочко
Емоційна ескалація не спрацювала. Шелест про ядерні погрози Путіна
"На програму єВідновлення в рік потрібно щонайменше 12 млрд гривень" – Шуляк
Шуляк: "Пріоритет №1 – наші Сили оборони і безпеки"
Допомагає переживати втрати: Мирослав Кувалдін випустив сингл "До побачення"