За 7 місяців 2024 року експорт молочних продуктів зріс на 8%. Це плюс 147,1 млн доларів – Гопка

За 7 місяців 2024 року експорт молочних продуктів зріс на 8%. Це плюс 147,1 млн доларів – Гопка

Ціна за пляшку молока за півроку зросла з 41 гривні до 45 гривень. При цьому виробництво молока скоротилося за півроку на 2% і складає 2,8 млн тонн виробленої продукції. Про це в ефірі Українського Радіо розповідає аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка та заступниця генерального директора Асоціації виробників молока, координаторка проєктів співпраці із переробною галуззю Олена Жупінас. Липнева посуха вплинула не лише на надої, а й на кількість і якісь кормів для корів. Цього року ми зберемо значно менше кормів і гіршої якості, ніж це було минулого року.  І це говорить про те, що і в осінньо-зимовий період нам слід очікувати підвищення цін на 15-20%, - констатує експертка. Разом з тим за 7 місяців 2024 року експорт молочної продукції зріс на 8%, порівняно з 2023 роком. Це гарний показник. По грошах це плюс 10% – 147,1 млн доларів, - підсумував  Гопка.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото з сайту Pixabay

Виробництво молока за півроку скоротилося на 2%, а кінцева вартість для споживача зросла на 4 гривні за літр

В Україні на початок серпня зросли ціни на низку молочних продуктів. Це логічне підвищення?

Максим Гопка: Так. Для споживачів ціна за пляшку молока за півроку зросла з 41 гривні до 45 гривень. Тенденції, які відбуваються на ринку для переробника або виробника свідчать про високу ціну на продукцію, що позитивно для виробника і стимулює його далі займатися молочним напрямком. На ціну молочної продукції в Україні впливає не лише виробництво молока, яке скоротилося за півроку на 2% і складає 2,8 млн тонн виробленої продукції. При цьому підприємства наростили  за ці півроку виробництво молока майже на 6%, а господарства скоротили майже на 8%. Відтак господарства виробляють 1,5 млн тонн, а підприємства – 1,2 млн тонн. Зменшення виробництва молока в сільській місцевості пов’язане з меншою ефективністю цього процесу. Тримати корову чи кілька корів стає важче, як і зберігати в якісних умовах готову продукцію для подальшого продажу і збуту на експорт. Полтавська, Черкаська, Чернігівська і Вінницька області залишаються одними з найпродуктивніших з виробництва молока.  Додатково на ціну впливає і експорт, який незважаючи на війну і сезонні фактори стабільно продовжується. За 7 місяців 2024 року він зріс на 8%, порівняно з 2023 роком. Це гарний показник. По грошах це плюс 10% – це 147,1 млн доларів.

Олена Жупінас: Аномальна спека в липні внесла досить значні корективи у виробництво сирого молока. Теплові удари, яких зазнавали корови стали величезною проблемою. Виробництво молока в липні в середньому знизилося на 25%. Корови дуже погано переносять спеку в 40 градусів. Не слід забувати, що корови знаходяться в корівнику або на сонці. Надої в липні скоротилися, що призвело до дефіциту молока і до зростання ціни на нього. Крім того, як на молочнотоварних фермах, так і на переробці значний період часу електроенергія вироблялася на дизельних генераторах, що також вплинуло на собівартість. Виробництво 1 кіловату електроенергії на генераторі в кілька разів дорожче, ніж від енергосистеми. Ціни на молоко вже не знизять, оскільки після того, як корова почала давати менше молока на другий день вона не стане його давати більше. Для цього має пройти час – кілька місяців, аби корова відновила свою фізіологію. Крім того, посуха вплинула не лише на тварин, але  на урожай кормів. Цього року ми зберемо значно менше кормів і гіршої якості, ніж це було минулого року.  І це говорить про те, що і в осінньо-зимовий період нам слід очікувати підвищення цін на 15-20%.

Олена Жупінас. Фото: ФБ-сторінка

Зростання експорту молока свідчить про те, що внутрішнє споживання падає

Як попит впливає на ціноутворення?

Олена Жупінас: Велика кількість акцій свідчить про те, що звичайна ціна не є зовсім доступною для споживача. Зростання експорту свідчить про те, що внутрішнє споживання падає. Молока в Україні не стає більше. Через війну і брак коштів в бюджеті держава не може виконати свій обов’язок з захисту споживачів із низькою купівельною спроможністю. Крім того, з вересня очікується підвищення акцизу на пальне, що в свою чергу вдарить по логістиці. Наприклад, польські аграрії для того, щоб втримувати доступні ціни на харчі взагалі не платять акциз на паливо. А наші будуть платити 177 євро на тонну пального. 

Яку молочну продукцію Україна експортує?

Максим Гопка: За останні півроку лідер експорту – це сухе молоко. Це пов’язано з тим, що протягом цього часу ми не могли повністю збувати продукцію у вигляді інших молочних продуктів, тому ми переробляли її на сухе молоко, який можна в перспективі продати за вищою ціною. Також доволі непогано відбувається експорт сирів. Це невеликі обсяги, але вони стабільні.

Максим Гопка. Фото: "Aгрокебети"

"На сьогодні 58 заводів молочної галузі мають єврономери, тобто повністю відповідають вимогам ЄС"

Чи можливий розвиток виробництв у таких умовах? Чи зараз стоїть лише питання виживання?

Олена Жупінас: Незважаючи на усі виклики і розуміючи, що наша основна ціль це ринок ЄС, і виробники молока, і переробні підприємства весь час інвестують в покращення технологій і якості своєї продукції.  На сьогодні 58 заводів молочної галузі мають єврономери, тобто повністю відповідають вимогам ЄС, як за якістю сировини, так і за технологічними процесами. Якщо говорити про якість сирого молока, то за останні 10 років відтоді як Україна підписала угоду про Асоціацію з ЄС і взяла на себе зобов’язання, що молоко відповідатиме європейській якості, то вже більше 52% молока на переробку в Україні надходить саме європейської якості у показниках безпечності. Європейські експерти оцінюють це як дуже хороший показник, зважаючи, що левова частка молока виробляється в приватному секторі. Крім того, виробники молока також вкладають кошти і в нові ферми. З одного боку ми досить серйозно втратили за часи війни. Харківська область, яка до війни входила  в топ-три за поголів’ям, на сьогодні має лише 52% від тих показників, які були до війни. При цьому досить потужно зараз розвиваються молочні галузі і в Хмельницькій, і Тернопільській області. Там будуються нові молочні комплекси. 

Останні новини
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Новини по темі
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко
Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко