"Їсти менше, бігати більше". Як втекти від діабету?

"Їсти менше, бігати більше". Як втекти від діабету?

Головний друг діабету ― ожиріння, наголошує голова Ради Української діабетичної федерації Валентина Очеретенко. І додає: кожна людина після 40 років має перевіряти бодай раз на рік рівень цукру. Зараз це дуже просто: 10 секунд ― і ви знаєте свій результат. Безперечно, велике значення має спадковість, визнає Очеретенко. Але людина з поганою спадковістю може і не захворіти. Дуже важливо не лінуватися, вести здоровий спосіб життя ― їсти менше, бігати більше ― і ризик захворіти на діабет знижується на 50%, зазначає експертка.

14 листопада ― Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. 2023 року в понад пів мільйона людей в Україні діагностували цю недугу, повідомило Міністерство охорони здоров’я. Торік цукровий діабет виявили у майже 490 тисяч.

0:00 0:00
10
1x

 

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

 

Лише один із трьох хворих на діабет не має ускладнень

"Можу сказати з міжнародного досвіду, що майже половина людей з діабетом не усвідомлюють того, що вони вже хворі й звертаються до лікаря, маючи вже загрозливі ускладнення", ― констатує Валентина Очеретенко. Наприклад, такі пацієнти втрачають зір або мають серцево-судинні "дзвіночки". Але, за статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я та глобальним досвідом Міжнародної діабетичної федерації, лише одна людина із трьох, які звертаються до лікаря і в них діагностують діабет, не має ускладнень. Інші дві людини мають вже ускладнення діабету.

Постійна втома, підвищений апетит, суха шкіра ― час звернутися до лікаря

Головний друг діабету ― це ожиріння, наголошує Валентина Очеретенко. "Майже 90% людей із діабетом мають другий тип цієї недуги і саме зайва вага є показником, що треба звернути увагу на свій організм і сповідувати здоровий спосіб життя. Крім того, кожна людина після 40 років має перевіряти бодай раз на рік рівень цукру. Зараз це дуже просто: 10 секунд ― і ви вже знаєте свій результат, тож можете вирішити, що вам робити далі. Якщо ви почали втомлюватися більше, ніж зазвичай, частіше відчувати голод (невиправдано часто, коли поїли ― і знову хочеться), частіше бігаєте до туалету ― це також ознаки того, що треба звернутися до ендокринолога. Часто-густо наші стоматологи звертають увагу на те, що у нас не все гаразд з ротовою порожниною, це також є сигналом про наявність ендокринних порушень, а ще ― засуха шкіра. Хочу наголосити на тому, що здоровий спосіб життя є профілактикою не лише діабету, це профілактика будь-яких хронічних неінфекційних захворювань. 80% смертей у світі стаються через хронічні  неінфекційні захворювання". 

Діабет молодшає по всьому світу

В останні десять років по всьому світу спостерігається молодшання діабету: люди працездатного віку та діти хворіють на цукровий діабет. Якщо 10 років тому ми мали 6 тисяч дітей із діабетом, то напередодні війни ця цифра становила 11 тисяч.

Стан повітря впливає на цукровий діабет

Крім того, Валентина Очеретенко звертає увагу на особливість, яку ми не помічаємо. Зараз осінь, люди палять стару траву і листя. А чи знаєте ви, що стан повітря впливає на цукровий діабет? Останні наукові дослідження довели, що люди, які живуть у забрудненій місцевості, де багато викидів у повітря, мають великий ризик захворіти на цукровий діабет. Тут пряма  залежність, переконує експертка.

Валентина Очеретенко. Фото: Інтерфакс-Україна

Їсти менше, бігати більше ― і ризик захворіти на діабет знижується на 50%

Безперечно, велике значення має спадковість, визнає Валентина Очеретенко. Але людина, що має спадковість, може і не захворіти. "Вважаю, що діабет другого типу є винятковим захворюванням, адже багато що залежить від людини. Найпростіше звернутися до здорового способу життя ― їсти менше, бігати більше ― це попереджає цукровий діабет у 50% випадків. Люди можуть відсунути захворювання на багато-багато років, тобто людина має думати. Включаймо голову і думаймо про те, що попри зовнішні події ми маємо великий вплив на своє життя, на те, як довго будемо жити як працездатні й активні люди, а не тягар для родини", ― зауважує експертка.

Люди, причетні до війни, мають підвищений цукор крові

Ще один дуже важливий фактор ― війна, додає Валентина Очеретенко. "Ми провели обстеження в одному з госпіталів. 7 тисяч людей, причетних до війни або колишніх військовослужбовців, мають підвищений цукор крові. Це ще не діабет, але вже "дзвіночок". Тобто ― перевіряйте цукор крові, адже ми всі зараз перебуваємо у надзвичайно важких умовах стресу. У Всесвітній день діабету проводять скринінгові акції, наприклад, у Харкові, Одесі, Вінниці. Проводить кожна область, і це безкоштовно. Якщо ви звернетесь до сімейного лікаря, він також у своєму штатному розкладі має вимірювати цукор у людини, яка досягла 40-річного віку. Вимагайте цього і пильнуйте своє здоров’я".

Якщо людина з’ясувала, що в неї підвищений рівень цукру, як діяти?

Перше, що треба зробити, це звернутися до свого сімейного лікаря, хоча б по телефону, радить Валентина Очеретенко. "Якщо ви не можете дістатися до нього, тоді ― найближчий ендокринолог. Якщо і цього неможливо зробити, тоді дуже прості поради. Якомога більше рухатися, незважаючи на нашу загальну лінивість, та їсти якомога більше овочів та фруктів. Ми в Україні маємо багато можливостей харчуватися раціонально. Зараз у світі кажуть ― "середземноморська дієта", тобто це так, як харчуються люди, що живуть на узбережжі Середземного моря. Проте ми також маємо можливості вживати багату вітамінами та клітковиною їжу. Їсти можна все, але зробіть собі маленьку тарілку, а не велику гору копченого м'яса і нашого улюбленого сала. Лише маленький шматочок. Ми дуже полюбляємо вареники, печиво, солодощі, але все це треба обмежити. І ваше здоров’я вам віддячить", ― зазначає Валентина Очеретенко.

Останні новини
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Новини по темі
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
"Досі не зовсім усвідомлюю, скільки людей тішаться, що я повернувся" — Максим Буткевич