Зустріч "нормандських" радників: що відбувається у Берліні

Зустріч "нормандських" радників: що відбувається у Берліні

12 січня в столиці Німеччини Берліні почалися переговори політичних радників лідерів "нормандської четвірки": України, Росії, Німеччини та Франції. Зустріч відбувається у Відомстві канцлера ФРН. Українську сторону представляють керівник Офісу Президента Андрій Єрмак та віцепрем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков. Якими можуть бути результати цієї зустрічі в ефірі Українського радіо аналізує експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич.

Чи є шанси на просування нормандського формату після зустрічі в Берліні

Нормандський формат — це переговори щодо загальної модальності врегулювання ситуації на Донбасі. На жаль, станом на сьогодні у Російської Федерації, Німеччини, Франції та України різні інтереси. З точку зору формального боку: зустрічі, консультації — перспективи у таких дій є. Якщо говорити про конкретні дії, на мою думку, у 2021 році перспектив менше. По-перше, Російська Федерація зацікавлена в більш глобальній системі домовленостей зі Сполученими Штатами Америки та країнами Європи щодо розподілення сфер впливу. У США відбудеться зміна влади і, зважаючи на це розмови про проблеми розпочнуться не раніше травня 2021 року. Якщо говорити про Європейські інтереси, варто згадати про те, що скоро закінчиться каденція пані Меркель, після чого відбудеться переформатування влади Німеччини. Це посилить конкуренцію за політичне лідерство між ФРН та Францією, тому у Росії знову є причина чекати. Якщо подивитися на галузеві програми розвитку Російської Федерації, то можна побачити, що вона планує виходити з-під санкцій у 2023-2025 роках. 

Чи можливе зняття санкцій з Російської Федерації без звільнення окупованих Донбасу та Криму

Частково, на жаль, так. Треба розрізняти європейські та американські санкції. З 19 американських санкційних пакетів проти Росії лише 2 стосуються України. Якщо говорити про європейські санкції, то там часто-густо реагують не на вирішення проблеми, а на те, що європейські політики називають "прогресом", що означає: "Було гірше, стало краще". Росія розраховує на це, продемонструвавши прогрес, йде ніби на компроміси. 

 

Чим може закінчитися зустріч політичних радників лідерів "нормандської четвірки"

Нічим. Представники поговорять, ймовірно, проаналізують пункти, про які домовилися на попередній зустрічі і у кращому випадку домовляться про наступний саміт, щоб знову обговорити розведення сил або часткове відновлення торгівлі з окупованими територіями.

Чи є санкції дієвим інструментом тиску

Санкції мають обмежену сферу дії. Сполучені Штати Америки переслідують власні інтереси, тому вони позбавляють Росію технологічного майбутнього. Адже вони накладають санкції на технологічні компанії, і такі обмеження дають результати через 10-15 років, що і відбулося сьогодні з російською космічною галуззю. 

Тому тут питання не в санкціях, а у власному сценарному плані, які Україна може запропонувати своїм союзникам. Якщо такі ідеї є, то це може докорінно змінити баланс сил, адже Франція і Німеччина у такому випадку можуть стати більш активним. 

Нагадаємо, зустріч "нормандської четвірки" планували провести ще в грудні 2020 року, але тоді її перенесли за ініціативою російської сторони. Минулого року в Берліні пройшли 4 такі зустрічі, остання з яких – 11 вересня.

Фото: ОП